Ekonomik suçlar bağlamında 4389 Sayılı Bankalar Kanununda yeralan adli suçlar
Judicial crimes as economic crimes that were arranged with the Banking Law Numerated 4389
- Tez No: 160752
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NUSRET İLKER ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
VIII ÖZET Bu çalışmamızın konusu, Ekonomik suçlar bağlanımda 4389 sayılı Bankalar Kanununda düzenlenen adli suç ye cezalardır Ekonomik suç kavramı, beyaz yaka suçluluğu kavramı kapsamında ele alınmıştır. Karşılaştırmalı hukuk ile Türk Hukukunda Ekonomik suçların düzenlenmesindeki gelişim, banka kavramı, Banka faaliyet alanları, Türkiye'de bankacılığın tarihsel gelişimi, banka suçu kavramı, Türk mevzuatının bu konudaki gelişimi ilgili bölümlerde ayrıntılı bir şekilde açıklanmıştır. 4389 sayılı Bankalar kanununda yer alan adli ve idari suçların ayrılma kriterleri, 01.06.2005 tarihinde yürürlüğe girecek olan 5326 sayılı“Kabahatler Kanunu”nun getirdiği yeni düzenlemelerde göz önünde bulundurularak ele alınmıştır, idari suç tipleri kısa bir şekilde açıklandıktan sonra, Bankalar Kanununda yer alan on yedi ayrı adli suç tipi ceza hukukunun inceleme kalıplan içerisinde tek tek ele alınarak ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Çalışmamıza, 01.06.2005 tarihinde yürürlüğe girecek ve Türk Ceza hukuku sistemini büyük oranda değiştirecek olan, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu, 5271 sayılı Ceza Muhakemeleri Kanunu, 5326 sayılı Kabahatler Kanunu ve 5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunun getirdiği yeni düzenlemeler yansıtılmıştır. 5020 sayılı yasa ile Bankalar Kanununa eklenen“Banka hakim ortaklarının zimmeti suçu”ve“Bankacılık izni kaldırılan bir bankadan, tasarruf mevduat hesabı bulunmamasına rağmen, sahte belgelerle kendisine veya bir başkasına ödeme yapılmasını talep etmek veya ödeme yapılmasına neden olmak suçlan”çalışmamıza dahil edilmiştir. Yürürlükte bulunan 4389 sayılı Bankalar kanunu, önceki Bankalar Kanunlarına göre ileri bir noktadaysa da, atıf sisteminin halen devam ettiriliyor olması, bazı suç tiplerinde ceza hadleri arasında (örneğin 10 yıldan 20 yıla kadar gibi) büyük farklılıkların bulunması, neredeyse tüm suç tiplerinin tek madde de düzenlenmesi gibi problemleri bünyesinde barındırmaktadır. Henüz yasalaşma aşamasında olan Bankalar Kanunu tasarısında her suç tipi ayrı maddelerde ele alınmış ancak yine atıf usulüne devam edilmiştir.
Özet (Çeviri)
DC ABSTRACT Aim of this study is investigated judicial crimes as punishments that were arranged with the Banking Law numerated 4389. The concept of economic crime is considered in the contents of“white color crime”. The development of organizing economic crimes in Turkish law with the comparative law, concept of banking, banking range of activities, improvement of banking in Turkey, issue of bank crime and development of Turkish laws on this issue are explained in detail at the related chapters. The separation criteria of judiciary and administrative crimes according to banking law no 4389 are evaluated by considering the arrangements that is brought by“Faults Law”no: 5326 coming into effeetin 01.06.2005. After the administrative crimes are explain shortly, it judiciary crime types taking place banking are analyzed one by one in the view of criminal law. In the thesis, Turkish Criminal Law no: 5237, Criminal Procedure Law no: 5271, Faults Law No: 5326. Law of punishment and security measures execution no 5275 coming into effect 01.06.2005 were assessed. Banking Law no 4389 that is still in force, better than the previous banking law. However The New Banking Law has some of defectiveness like as the referring system is continuous, punishments rates have big gap in the some type of crime, and almost all type of crimes was ordered under an article.