0-6 yaş grubu çocukların, ev ve yakın çevresinde kazalardan korunabilmesi için yapılacak mekan tasarımı ve fiziksel ortam düzenlemeleri ile alınacak önlemler üzerine bir çalışma
A study on the precautions for protection of children aged 0-6 against accidents within and in the neighborhood of the home throgh spatial design arrangement of the physical environment
- Tez No: 160753
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DENİZ DEMİRARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
VI ÖZET Günümüzde çocuğa her alanda ilgi artarken baza konular da ihmal edilmektedir. Bunlardan biri de özellikle ev ve yalan çevresinde çocuklara, uygun bir mekanın sunulmamasıdır. Bunun yarattığı sorunlardan en önemlilerinden biri de güvenlik sorunudur. Çocuklar güvenli olmayan evlerde uğradığı kazalar sebebi ile zarar görmekte, kalıcı hasarlar ve hatta ölümlere uzanan sonuçlar ile karşılaşılmaktadır. Bu çalışmada, çocuğun gelişim dönemlerine uygun olarak ev ortamının, evdeki mekanların ve mekan elemanlarının düzenlenmesi yapılarak önlemler alınması durumunda, ev kazalarının azalacağı ortaya konmaya çalışılmıştır. Çalışma beş bölümden oluşmuştur: Birinci bölümde: 0-6 yaş grubu erken çocukluk dönemi çocuk gelişimi başlığı altında; Çocuk gelişimi, 0-6 yaş grubu erken çocukluk dönemi gelişimi, bu dönemin önemi ve bu dönem çocuğunun gereksinimleri incelenmiştir. ikinci bölümde: kazalar ve ev kazalarının toplam kazalar içindeki yeri, ev kazalarının ülkemizde ve gelişmiş ülkelerdeki durumu, 0-6 yaş grubu çocuklar ve ev kazaları ilişkisi, karşılaştıkları ev kazası tipleri ve etki eden faktörler incelenmiştir. Üçüncü bölümde: 0-6 yaş grubu çocukların, evde, kazalardan korunabilmesi için gelişmiş ülkelerde bulunan standartlar ve yapılan uygulamalar, ortaya konularak bu konuda yapılacak düzenlemeler ve alınacak önlemler açıklanmaya çalışılmıştır. Dördüncü bölümde ise: araştırmanın metodolojisi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Beşinci bölümde ise 0-6 Yaş grubu çocuğun ev içindeki güvenliği ile iç mekanda kullanılan malzeme ve eşyaların özellikleri arasındaki ilişki açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT Nowadays, while children are becoming the center of much interest and care by parents, some important issues are being ignored, as well. One of these problems is that children are not provided with a convenient environment, particularly in and near the house. Thus, one of the most important consequent problems is the problem of safety. Children get hurt due to accidents that happen in unsafe houses, and they are exposed to permanent injuries which may even result in casualties. In this study, the aim is to show that home accidents will decrease in number when necessary precautions are taken through rearranging of the environment, the space and the furniture within the house, in line with the phases of growth of children. The study consists of three sections: In the first section: Child growth, child growth in children aged 0-6 in pre- childhood phase, the importance of this phase and the needs of children in this phase are examined under the title of 'Child growth for those aged 0-6 in the pre-hildhood phase'. In the second section: accidents, the rate of home accidents compared to accidents in total, information on home accidents both in our country and in developed countries, the relation between home accidents and children aged 0-6, types of home accidents they experience and related factors are examined. In the third section: adopted standards and related applications carried out in developed countries in order to protect children aged 0-6 against home accidents are put forth, and necessary arrangements and precautions are explained. In the fourth section: the methodology maintained in this study is revealed. In the fifth section: relation between child safety at home and home design are axplained.