Kamu yapılarında iç mekan düzenlemeleri: Belediye binaları ve İzmit Saraybahçe Belediyesi
Interior places organizing in public places: Municipality buildings and İzmit Saraybahçe Municipality example
  1. Tez No: 160756
  2. Yazar: MÜGE AYSUN AKBULUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DENİZ DEMİRARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Kamu yapılarında verimliliğin artması, çalışanların büro mekanlarında huzurlu, rahat ve sağlıklı bir şekilde işlerini yapabilmeleri için, onların her türlü ihtiyaçlarını karşılayan gerekli teknik donanım ve donatılara sahip büro mekanlarına ihtiyaç vardır. Ancak, bu mekanların düzenlenmesi, çalışanların verimi açısından önemli olduğundan; iç mekan düzenlemesinin belirli esaslara oturtulması gerekmektedir. Bu bağlamda araştırmanın amacı da kamu yapılarında bu esasların saptanması ve Belediye Binaları üzerinde ele alınarak Saraybahçe Belediyesi örneği ile bu çalışmayı desteklemektir.“Kamu Yapılarında iç Mekan Düzenlemeleri: Belediye Binaları ve izmit Saraybahçe Belediyesi Örneği”adlı tezin oluşma süreci şu şekilde olmuştur. Öncelikle tezin ana kavramlarını oluşturan kamu, kamu yapısı ve örnekleri, kurum kimliği, kurum kimliğinin kamu yapısına yansıması ve örnekleri ele alınmış, kamu yapılarının tarihçesi hakkında bilgi edinilmiştir. Tezin genel kapsamı kamu yapılarının iç mekan düzenlemeleri; öncelikle mimari planlama ve ona bağlı olarak oluşturulan iç mekan planlama başlıkları altında değerlendirilmiştir. Mimari planlama içinde, mekan planlamanın amacı ve planlamada dikkat edilmesi gereken hususlar, iç mekan planlama konusu içerisinde ise büro plan tipleri üzerinde durulmuştur. Kamu yapılarında iç mekan planlamasında esas olan donatı elemanları ve malzeme özellikleri, yüzey kuruluş öğeleri ve malzeme özellikleri, fiziksel etkileri ve malzeme özellikleri, estetik ve dekorasyon aynı başlık altında incelenmiştir. Belediye Binalarında çalışanların gereksinimi, konfor şartlan ve iç mekan düzenleme esasları ele alınmıştır.VII Öncelikle belediye, belediye çeşitleri, görev ve yetkileri, fonksiyonları belirtilmiş, anketin uygulandığı Saraybahçe Belediyesi'ne ait plan şemaları ve fotoğraflarla örneklendirilmiştir. Saraybahçe Belediyesi çalışanlarına uygulanarak değerlendirilen anket çalışması teze ışık tutması bakımından aynı ana başlık altında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Bureau places which has necessary technique rigging and equipment to compensate their every necessity require for increasing the productivity in the public buildings and the worker can be made the work with in peace, comfort and healty in bureau places. But, this places organizing is important for productivity of the worker ;thus interior places organizing need the certain basis. However, the aim of the investigation, this basis is fixed in public places and taking on Municipality building this study is supported with Saraybahçe Municipality example. The thesis called“Interior Places Organizing in Public Places: Municipality Buildings and izmit Saraybahçe Municipality example”consists as follows: Firstly, public, public building and examples, identity of association, identity of association is reflected the public building and examples is taken, the information about the history of public building is collected. General content of the thesis, interior places organizing of public building is estimated with firstly architectural planning and interior places planning. In architectural planning, the aim of place planning and the points which is paid attention in planning, bureau planning types of interior place planning is insisted. The basic of interior place planning in public building, equipment members and material properties, surface establishment elements and material properties, physical effects and material properties, esthetics and decoration is taken in one title.X Secondly, in Municipality types, duty and authorities, functions is determined. Then planning schemes and photographs relating to Saraybahçe Municipality which is applied the questionnaire is illustrated. The questionnaire study is estimated applying Saraybahçe Municipality worker is estimated on the same basic title as it shows the way to the thesis.