Uluslararası Hukukta ve Türk Hukukunda ifade özgürlüğü
Freedom of speech in International Law and Turkish Law
  1. Tez No: 160760
  2. Yazar: MUZAFFER ŞAKAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SAMİR SALHA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET Çalışmada öncelikle insan hakları kavramsal olarak belirlendikten sonra ifade özgürlüğünün insan hakları arasındaki konumu tespit edilmiştir. Daha sonra ifade özgürlüğü tarihsel ve kavramsal boyutta değerlendirilmiştir. Uluslararası metinlerde ifade özgürlüğü ele alındıktan sonra, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin ifade özgürlüğü konusundaki kararları üzerinde durulmuştur. Türk Anayasa Mahkemesi kararlarında ifade özgürlüğünü işledikten sonra, Yargıtay'ın ifade özgürlüğü konusundaki kararlarına yer verilmiştir. Ayrıca AİHM'nin ifade özgürlüğü konusunda Türkiye'nin taraf olduğu davalarda vermiş olduğu kararlardan örnekler verilmiştir. Yeni Türk Ceza Kanununun ifade özgürlüğüne ilişkin maddelerine ise çalışmanın son bölümünde değinilmiştir. VIII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, we firstly determine human rights as a concept then we have determined the position of the freedom of speech within human rights. Afterwards, we have evaluated the freedom of speech historically and conceptually. After discussing the freedom of speech in international texts, we have focused on the resolutions of European Court of Human Rights on freedom of speech. Then we have studied freedom of speech in the resolutions of Turkish Constituonal Court and then we have discussed the resolutions of Supreme Courts on freedom of speech. In the last part of this study, we have focus on the articles of new Turkish Penal Code on freedom of speech. VII