Edip Canseverin şiirlerinin tema ve yapı bakımından incelenmesi
The themetic and structurel examination of the poems of Edip Cansever
- Tez No: 160835
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MECİT CANATAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Edip Cansever İkinci Yeni şiir hareketi içerisinde yer alan bir şairdir. Genç yaşından itibaren şiirle ilgilenmeye başlamıştır. Bu harekete katılmadan önceki şiirleri, acemilik dönemi şiirleridir. İlk üç kitabı estetik denemeler olarak görülebilir. Cansever yeniliklerin şairidir. Sürekli yeni anlatım olanakları dener. Edip Cansever, Batı şiirini Türk şiirine uyarlayan bir şairdir. Şiirlerinin ana temaları, yalnızlık ve ölümdür. Şiirlerinde varoluşçuluğun yansımalarını görebiliriz. Şiirlerinde insanoğlunun trajedisini anlatmaya çalışmıştır. Bu yüzden bazı şair ve yazarlar tarafından eleştirilmiştir. Edip Cansever, modern Türk şiirinin önemli temsilcilerinden birisidir.
Özet (Çeviri)
99 ABSTRACT Edip Cansever is one of the poet of the“ Secondary New”poem movement. He interested with poem in early ages of his life. Before this movement he has inexperienced poems. His first, second and third books can be classified as studies of aesthetic. Cansever is the poet of innovations. He always tries new methods of telling. He recognized the poets of western world and tried to synthesize with Turkish conventional literature. The basic element of his poem are death and loneliness. He has some existantialist therm in his poems. He tries to describe the human tragedy. Some writers critisize him about bis poems main subjects. Consequently, he is one of the most important poet of Turkish literature.