Multimedya temelli derecelendirilmiş okuma kitaplarının kelime öğrenimi ve okuduğunu anlama üzerindeki etkileri
The effects of multimedia-based graded readers on vocabulary learning and reading comprehension
- Tez No: 160842
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDÜLKADİR ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı Multimedya temelli derecelendirilmiş okuma kitaplarının başlangıç düzeyi yabancı dil öğrencilerinin kelime öğrenimi ve okuduğunu anlama düzeyleri üzerindeki etkilerini incelemektir. Çalışma özellikle multimedya kullanımının derecelendirilmiş okuma yoluyla öğrenilen kelimelerin hatırlanma oranını arttırmada etkili olup olmadığını ve bir metni anlamada aşağıdan-yukarıya ve yukarıdan-aşağıya okuma stratejileri arasındaki etkileşimi açığa çıkarmada okuyucuya yardımcı olup olmadığını incelemiştir. Selçuk Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu'na kayıtlı 60 başlangıç düzeyi İngilizce öğrencisi çalışmaya katılmıştır. 60 öğrenci çalışma öncesinde uygulanan anket sonucu üç eşit gruba ayrılmıştır. Birinci grup multimedya ortamında multimedya açıklayıcı notlarıyla desteklenen hikayeler, ikinci grup hipertext ortamında sadece metinsel açıklamalarla desteklenen hikayeler, üçüncü grup ise geleneksel bir sözlükle desteklenen kağıt üzerinde hikayeler okumuşlardır. Uygulama öncesinde öğrenciler hikayelerde açıklanan 40 kelimeyi kapsayan bir kelime ön testi yanıtlamışlardır. Öğrenciler üç basitleştirilmiş hikaye okumuşlar ve her hikayeden sonra bir okuduğunu anlama testi tamamlamışlardır. Uygulamanın ardından öğrenciler bir kelime son testi, bir ertelenmiş kelime son testi ve bir çalışma sonrası anketi tamamlamışlardır. Sonuçlar multimedya grubundaki deneklerin son test, ertelenmiş son test ve okuduğunu anlama testlerinde diğer gruplardan önemli oranlarda daha iyi skorlar elde ettiklerini göstermektedir. Son olarak nitel veriler multimedya temelli derecelendirilmiş okuma kitaplarının öğrencilerin bilgisayarlar üzerinde okumaya olan yaklaşımlarına olumlu etki ettiğini ortaya çıkarmıştır. Genel olarak, multimedya grubundaki öğrenciler multimedya açıklayıcılarının yeni kelimeler öğrenmede ve okudukları hikayeleri anlamalarım kolaylaştırmada etkili oldukları konusunda mutabıktırlar. iii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study was to investigate the effectiveness of multimedia-based graded readers on vocabulary learning and reading comprehension of elementary level foreign language learners. Specifically, the research investigated whether multimedia was effective in increasing the retention of words learnt incidentally through graded reading and whether multimedia was helpful for the reader in activating an interaction of both bottom-up and top-down reading strategies in comprehending a text. Participants were 60 elementary level EFL students enrolled at the School of Foreign Languages at Selçuk University. 60 students were equally divided into three groups according to the results of a pre-study questionnaire. The first group read stories in a multimedia environment supported with multimedia annotations, the second group read stories in a hypertext environment supported with only textual annotations and the third group read stories on paper supported with a traditional glossary. Before the treatment, students completed a vocabulary pre-test of 40 words annotated in the stories. Participants read three simplified stories and completed a comprehension test after reading each story. After the treatment, students completed a vocabulary post-test, a vocabulary delayed post-test and a post-study questionnaire. Results indicate that subjects in the multimedia group scored significantly higher than the other groups both on the post-test, the delayed post-test and reading comprehension tests. Finally, the qualitative data reveal that multimedia-based graded readers had a positive impact on the learners' attitude towards reading on the computer. Overall, students in the multimedia group agreed that the multimedia annotations were effective for learning new words and for facilitating their understanding of the stories. 11