Özel gereksinimli bireylerde oyun temelli öğrenmelerin etkililiği: Bir sistematik derleme çalışması
The effectiveness of game-based learning on individuals with special needs: A systematic compilation study
  1. Tez No: 836144
  2. Yazar: SİMGE ÇETİNTOPRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAVAŞ AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Özel eğitime gereksinim duyan çocuklar tanılanmış bir yetersizliğe sahip olan veya gelişimi tehlikede olan çocuklar olarak tanımlanırlar. Normal bir şekilde tanımlanan çocuklarla karşılaştırıldığında, farklı eğitim ve öğretim tekniklerinin hedeflenen eğitim sonuçlarına daha iyi katkı sağlayabileceği açıktır. Bu tip eğitimlerden birisi de oyun temelli öğrenmedir. Oyun temelli öğrenme, bazı özel oyun prensiplerinin alınması ve bunun kullanıcıların ilgilenmesini sağlamak amacıyla gerçek hayat ortamına uyarlanmasıdır. Oyun temelli öğrenmedeki güdüleyici psikoloji, öğrencilerin eğitici materyaller ile oyuncu olarak ve dinamik bir şekilde etkileşimde bulunmasına olanak tanır. Eğitim ve eğlence kelimelerinin birleşimi olan eğitlence (edutainment) kavramı eğitsel oyunları veya video oyunlarını anlatmak için kullanılır. Eğitim amaçlı olarak tasarlanan ancak aynı zamanda eğlence unsurları içeren multimedya yazılımları, web siteleri, müzik, film, televizyon programları, videolar ve bilgisayar oyunları gibi materyaller eğitlence olarak tanımlanabilir. Eğitlence, geleneksel eğitimde sıklıkla eksik bulunan eğlence ve etkileşim öğelerini birleştirir ve oyun temelli yapısı sayesinde öğrencinin dikkatini çeker. Sayısal oyun temelli öğrenme, gençlerin sağlıkla ilgili bilgi, tutum ve davranışlarını olumlu bir şekilde etkileme konusunda geleneksel eğitici medyadan daha etkilidir. Eğitimde sanal oyunların kullanılması 20. yy.'ın son çeyreğinde başlamış ve hem teknolojideki gelişim hem de bu alandaki bilgi birikiminin artması dolayısıyla daha çok uygulanır olmuş ve daha iyi verim alınmaya başlanmıştır. Bu çalışmada, bir kısmı sanal oyunların, bir kısmı ise geleneksel oyunların temel alındığı eğitim çalışmalarını inceleyen 30 adet orijinal makale sistematik olarak derlenmiş ve örneklem olarak ele alınarak elde edilen bulgular tablolar halinde paylaşılmıştır. Bu çalışma, literatür ve farklı veri tabanlarından alınan sonuçların sistematik olarak derlenmesi ve incelenmesi üzerine yapılan bir tezdir. Bu sayede özel gereksinimli çocukların oyun temelli eğitimi için diğer araştırmalarda ve uygulamalarda kullanılabilmesi amacıyla daha geniş bir veri tabanı ve istatistiksel sonuçlar tablolar halinde sunulmuştur ve ileride diğer araştırmacılar ve uygulamacılar için faydalı olacaktır. Çalışma grubu olarak toplamda 30 adet orijinal makale incelenmiş ve katılımcıların yaş grupları, çalışmanın deseni, özel gereksinim kategorisi ve müdahale süresi gibi özellikleri tablolar halinde paylaşılmıştır. Sistematik derleme, Google Scholar, Dergipark, Pubmed, Wiley, Web of Science, Ebscohost, Embase ve Scopus web ortamlarından elde edilen 30 makale üzerinden gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmadaki sistematik derlemede problem sorularına cevap bulmak amacıyla akademik çalışmalar irdelenerek nitel analiz ile sonuçlar ve bulgular ortaya konulmuştur. İncelenen çalışmaların bir kısmında sanal oyunlarda alınan skorlar, müdahale öncesi ve sonrası yapılan hafıza testleri gibi sayısal ölçümler kullanılmıştır. Bazı çalışmalarda ise katılımcılar ve velilerle yapılan görüşmeler, anketler gibi sözel değerlendirme yöntemleri tercih edilmiştir. Bu çalışmada sonuç olarak, incelenen akademik makalelerin çoğunda oyun temelli öğretimin çocukların sosyal becerileri, akademik başarıları ve iletişim becerileri üzerinde olumlu etkileri olduğu görülmüştür. Birden çok çalışmada oyun temelli öğretimin özellikle genç yaştaki katılımcılarda daha etkili olduğu saptanmıştır. Oyun temelli öğrenimin geleneksel öğrenime göre önemli avantajlarından biri daha iyi odaklanmayı sağlamasıdır. Diğer bir avantajı ise çocukların bütün bedenlerini kullanarak oynadığı oyunlarda motor becerilerde sağlanan gelişmenin okuma gibi bilişsel konularda gelişimlerine de katkı sağladığı görülmektedir. Bu çalışmada elde edilen sonuçlara göre özel eğitim gereksinimi olan çocuklar için, psikolojik ve duygusal gelişim ihtiyaçlarını karşılamasından dolayı ve de zihinsel bilişsel yetersizliklerini giderdiği ve öğrenmeye teşvik etmeyi sağladığı için özellikle odaklanma ve motor becerilerdeki gelişim konularında oyun temelli eğitim önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Children with special needs are defined as children who have a diagnosed deficit or whose development is compromised. Compared to typically identified children, it is clear that different teaching and learning techniques can better contribute to the targeted educational outcomes. One of these types of education is game-based learning. Game-based learning is the process of taking some specific game principles and adapting them to a real-life environment in order to engage users. The motivational psychology in game-based learning allows students to interact with educational materials in a playful and dynamic way. The term edutainment, a combination of the words education and entertainment, is used to describe educational games or video games. Materials such as multimedia software, websites, music, movies, films, television programs, videos and computer games that are designed for educational purposes but also contain entertainment elements can be defined as edutainment. It combines the elements of entertainment and interactivity that are often missing in traditional education and captures the attention of the learner through its game-based structure. Digital game-based learning is more effective than traditional educational media in positively influencing young people's health-related knowledge, attitudes, and behaviors. The use of virtual games in education started in the last quarter of the 20th century and has been applied more and more due to both the development in technology and the increase in knowledge in this field and better efficiency has started to be obtained. In this study, 30 original articles, some of which examine educational studies based on virtual games and some of which are based on traditional games, were systematically compiled and the findings obtained by taking the sample as a sample were shared in tables. This study is a thesis on the systematic compilation and examination of the results obtained from the literature and different databases. In this way, a wider database and statistical results are presented in tables in order to be used in other research papers and applications for play-based education of children with special needs and will be useful for other researchers and practitioners in the future. As a study group, a total of 30 original articles were examined, and the characteristics of the participants such as age groups, study design, special needs category, and intervention durations were shared in tables. The systematic review was carried out on 30 articles obtained from Google Scholar, Dergipark, Pubmed, Wiley, Web of Science, Ebscohost, Embase, and Scopus web environments. In the systematic review of this study, academic studies were examined in order to find answers to the problem questions and results and findings were revealed through qualitative analysis. In some of the reviewed studies, numerical measurements such as scores obtained in virtual games, and memory tests before and after the intervention were used. In some studies, verbal evaluation methods such as interviews with participants and parents and questionnaires were preferred. As a result, in most of the academic articles analyzed in this study, it was seen that play-based teaching had positive effects on children's social skills, academic development, and communication skills. In more than one study, it was found that play-based teaching was more effective especially in young participants. One of the important advantages of play-based learning over traditional learning is that it provides better focus. Another advantage is that the development of motor skills in games in which children play using their whole body also contributes to the development of cognitive issues such as reading. According to the results obtained in this study, gamebased education is recommended for children with special education needs, especially in the areas of focusing and development in motor skills, as it meets their psychological and emotional development needs and eliminates their mental cognitive deficiencies and encourages them to learn.