Depremin dini tutum ve davranışlar üzerindeki etkisi (Düzce il merkezi örneği)
The effect of the earthquake on religious attitude and behaviors
  1. Tez No: 160918
  2. Yazar: HAVVA MAKARAOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA DOĞAN KARACOŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Bu tez Cumhuriyet Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde yüksek lisans tezi olarak hazırlanmıştır. Depremin insanların dini tutum ve davranışlarına etkisi konulu bu araştırma dört bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde, araştırmanın problemi, denenceleri, sayıtlılan, amacı, önemi, yöntemi, evreni, örneklemi, araştırmada geçen temel kavramlar, konu ile ilgili yayın ve araştırmalar üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, genel olarak dini tutum, dini başa çıkma ve yöntemleri, kader konulan işlenmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde, 167 depremzedeye uygulanan anketle ilgili bulgular tablo halinde gösterilmiş, verilen cevaplar doğrultusunda yorumlar yapılmıştır. Dördüncü bölümde ise, araştırmadan çıkarılan sonuçlar ve bu sonuçlara bağlı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This thesis is prepared as a master degree thesis in the Institude of Social Sciences at Cumhuriyet University This thesis which concerns the effects of the earthquake on people's religious attitudes and behaviours is composed of four sections. In the first part; the problems, tests, statistics, aim, importance, methods, universe, examples of the research, the primary concepts which are referred in the research and the publications and other researches about the research subject are depicted. In the second part; the religious attitude, religious over coming the earthquake with the help of our religious beliefs and fate are generally tried to be explained. In the third part; the results of a questionnaire which was carried out on the people who suffered from the earthquake, are shown as a chart and (also) commentaries are made in view of the answers given to the questions. In the last part; the results inferred from the research and suggestions related to the findings are presented.