Temel eğitim sistemleri açısından Türkiye ve Avrupa Birliği ülkelerinin karşılaştırılması
The comparation of the countries of Turkey and European in terms of primary education systems
- Tez No: 160919
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu araştırmada temel eğitim sistemleri açısından Türkiye ve Avrupa Birliği Ülkeleri incelenmiş ve ülkeler arasındaki benzerlikler ve farklılıklar belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla ülkeler; eğitim sistemlerinin yapısı, temel eğitimin amaçlan, temel eğitimde haftalık toplam ders saatleri ve haftalık ders çizelgeleri, yabancı dil eğitimi, ölçme ve değerlendirme sistemleri ve öğretmen eğitimi boyutları ile ele alınmış ve ülkeler arasındaki benzerlikler ve farklılıklar incelenmiştir. Araştırmanın amacı, temel eğitim sistemleri açısından Türkiye ve AB ülkeleri arasındaki benzerlik ve farklılıkları konusunun bilimsel açıdan ele alınarak, Türkiye'nin temel eğitim sistemindeki sorunların çözümünde ve AB'ye uyum sürecinde yol göstermesi ve yeni araştırmalara ışık tutmasıdır. Temel eğitim sitemlerine ilişkin verilere, konuyla ilgili mevcut basılı kitaplardan ve web sitelerinden ulaşılmıştır. Veriler tablolaştırılarak çözümlenmiş ve ülkeler arasındaki benzerlikler ve farklılıklar yorumlanmıştır. Araştırma sonunda elde edilen bulgular şunlardır: 1. Ülkelerin eğitim sistemlerini oluşturan eğitim basamakları açısından, ülkeler birbiri ile benzerlik göstermektedir. Zorunlu eğitim süresi (8-12 yıl), temel eğitim süresi (4-9 yıl), yıllık eğitim öğretim süresi ve temel eğitimde sınıflar açısından ülkeler arasında benzerlik ve farklılıklar görülmektedir. 2. Temel eğitimin amaçlan açısından ülkeler arasında benzerlikler bulunmaktadır. 3. Haftalık toplam ders saatleri sayısı açısından ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. 4. Yabancı dil eğitimine başlanan sınıf açısından ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır; fakat öğretilen yabancı dil açısından ülkeler arasında benzerlik görülmektedir.Ölçme ve değerlendirme sistemleri açısından ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Öğretmen eğitimi açısından ülkeler arasında farklılıklar bulunmakla birlikte, ülkelerde öğretmenlerin eğitim süresi 3-6 yıl arasında değişmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research Turkey and European countries have been examined in terms of main education systems and it has been tried to determine the similarities and differences. With this purpose the countries have been dealt with in terms of the structures of their education systems, the aims of main education, weekly total lesson hours, weekly lesson tables, foreign language education, measurement and evaluation,educating the teachers and the similarities and differences have been studied.The aim of this research is to guide in the period of adaptation to EU, in the solution of the problems in Turkey's main education system and to ligth the way for the new studies by dealing with the similarities and differences between Turkey and European countries scientifically in terms of main education systems. The data related to main education systems have been reached via available books about the subject and web sites.The data have been tabled and analysed. The similarities and differences have been commented. The followings are the data which have been obtained at the end of the study: 1. The countries are similar in terms of education steps which form the education systems of the countries. Some similarities and differences between countries are seen in terms of compulsary education period (8-12 years),main education period (4- 9 years) yearly education period and the classes in the main education. 2. There are similarities between countries in terms of the aims of the main education. 3. There are differences between countries in terms of weekly total class hours. 4. Differences have been seen in terms of the class where the students start studying foreign language however some similarities have been observed in terms of the foreign language which is taught.5. There are differences in terms of the measurement and evaluation systems. 6. There are differences in terms of educating teachers and the education period of the teachers changes from 3 to 6 years.