Zemin özelliklerinin deprem spektrumlarına etkisi için analitik bir yöntem
  1. Tez No: 4103
  2. Yazar: MUSA KIRNAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN MENGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
VI ÖZ Bu çalışmada, yapıların deprem analizlerinde kullanılan deprem spektruml ar inin hesabı için analitik bir yöntem geliştirilmiştir. Analitik model» zemin özelliklerinin» yapı-zemin etkileşiminin ve deprem şiddetinin spektrumlar üzer ine etkisini göz önüne almakta ve az sayıda deprem kaydı ile spektrumlar in doğru bir şekilde bulunmasını mümkün kılmaktadır. Analizde» yapı davranışının doğrusal ve zemin tabakası davranışının ise doğrusal olmadığı kabul edilmiştir. Doğrusal olmayan zemin davranışının tarifi için zemin mekaniği ve deprem mühendisliği alanı için yeni olan bir matematiksel model kullanılmıştır. Sekiz adet deprem kayıt bileşeni ve bu çalışmada teklif edilen analitik yöntem kullanılarak deprem spektrumlar ı çeşitli zemin özellikleri» etkileşim faktörü değerleri ve deprem şiddetleri için elde edilmiştir. Zemin davranışının doğrusal olması hali için bulunan spektrumlar» literatürdeki spektrumlar ile karşılaştırılarak analitik yöntemin geçerliliği irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT In the study» an analytical method is developed to determine earthquake spectra which are being used in earthquake analysis of structures. The analytical model takes into account the influence of soil properties» soil-structure interaction and the intensity of earthquake excitations on earthquake spectra and it makes it possible to determine the Spectra correctly by using small number of earthquake records. In the analysis» it is assumed that the behavior of the structure is linear and that of the soil layer is nonlinear. For the description of the nonlinear behavior of soil layer a mathematical model» whose use is new for the fields of soil mechanics and earthquake engineering, is used. Employing eight earthquake record components and the proposed analytical method earthquake spectra are determined for various soil properties» interaction factor values and earthquake intensities. The proposed analytical model is assessed by comparing the spectra obtained for the case in which soil behavior is linear with those given in literature.