Selçuk panayırdağı yöresinde sorgum tarımı olanakları üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 16092
  2. Yazar: HÜSEYİN DUYSAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RIZA AVCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 23
Özet
20 6. ÖZET 1990 yılında Selçuk İlçesi 'nin Panayırdağı Yöresi'nde yürütülen bu araştırmada, İki biçim zamanı (Başakla, başlangıcı- Süt olum dönemleri) ile 3 Sorghum türünün (silajlık sorgum, Gözde-80, Sorgum X Sudan otu melezi ticari çeşit, Sudan otu çeşidi Rox) verim ve verimle ilgili bazı özellikleri incelenmiştir. Dört tekerrürlü tesadüf blokları deneme desenine göre kurulan denememizin tarla uygulamaları, Nisan 1990'da başlayıp, Eylül 1990* a kadar devam etmiş ve ilgili veriler alınmıştır. Veriler E..Z.F.Tarla Bitkileri Bölümü'nün bilgisayar biriminde analiz edilmiştir. Çalışmamızda Sorgum türlerinin adı geçen yörede kolayca yetiştirilebileceği görülmüş ve yöre halkına tanıtılmasına çalışılmıştır. Sudan Otu çeşidi Rox'un diğer türlerden daha az verime sahip olduğu ancak, en mükemmel ot kalitesine sahip bulunduğu, Gözde-80' in ise en fazla verim verdiği, ancak ot kalitesi yönünden diğerlerinden geride kaldığı saptanmıştır. Başaklanma başlangıcı dönemi biçiminde daha az verim alındığı, buna karşılık ürünün yapraklılık ve ot kalitesi açısından istenen niteliklerde olduğu, süt olum dönemi biçiminde hasat gecikmesi nedeniyle verimin arttığı; fakat ot kalitesi ve yapraklılığın nitelik bakımından düştüğü tespit edilmiştir. Sonuç olarak çiftçilerin değişik amaçlara göre, araştırmada ele alınan tüm Sorghum türlerinin adı geçen çeşitlerini bölgede yetiştirebilecekleri ve bunları süt olum döneminde biçmelerinin en iyi sonucu vereceği kanaatına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
İL 7. SUMMARY This study was conducted at Panayırdağ and its surrounds at Selçuk in 1990. Two harvesting times, i.e. beginning of earing and beginning of milking, investigated together with three Sorghum genera, namely a silage Sorghum Gözde-80, and the crossing of Sorghum and Sorghum sudanense. The aim of the study was to observe the yield and the special conditions of productivity of the genera mentioned. A foursome fortituos blocks were fitted for the study. Field experiments were started in April 1990 and continued well into September 1990. All the data obtained was analyzed on the computer of our Field Crop Department of E.U.Z.F. Our studies showed that Sorghum types can satisfactorily be planted in the area. The said genera were introduced to the population in the neighbourhood. The genus Rox with its low yield showed the best plant quality. Gozde-80 on the other hand, had the highest yield with a poorer quality. The yield while earing is low. The leafiness and plant quality are as required, however. If harvesting is delayed until milking time the yield increases where as the leafiness and plant quality deteriorates somewhat. It has been shown in our studies that all the Sorghum genera investigated throughout the following pages can be successfully handled by the farmers in the area. The highest yield will be obtained when harvesting is undertaken during the milking period.