Selçuk Kalesi ve çevresinin düzenlenmesi üzerine bir çalışma
A Case study on the arrangement Selçuk castle and its surroundings
  1. Tez No: 16615
  2. Yazar: FAZİLE NUR KARALEZLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HALİM PERÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi SELÇUK KALESİ VE ÇEVRESİNİN DÜZENLENMESİ ÜZERİNDE BİR ÇALIŞMA Fa zile Nur KARELEZLİ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabil im Dalı Danışman : Doç. Dr. Halim PERÇİN 1991, Sayfa: 181 Jüri : Doç. Dr. Hal im PERÇİN Prof.Dr.Hayra» Çelem Doç.Dr.Erdoga* Yaşlıca Ait oldukları devirlerin toplumsal özelliklerini taşıyan tarihi çevreler gelecek kuşaklara gelişimi aktar makta ve zaman içinde nesiller arasındaki devamlılığı sağlamaktadır. Çok uzun bir süreç içinde oluşan ve yok edildikleri zaman bir daha asla aynısı yapılamayacak olan bu değerli eserleri çevreleriyle birlikte planlayarak koruyup, gelecek kuşaklara aktarmak, en önemli görevlerimiz arasındadır, çünkü geçmiş kuşaklardan devir aldığımız ve kültür mirası olarak adlandırdığımız tarihi çevrelerde,, bizler kadar gelecek kuşakların da haklarının olduğu bilinen bir gerçektir. Çağımızda endüstrileşme ve teknolojideki ilerlemeler bir yandan hayat standartlarının yükselmesini sağlarken, diğer yandan da pek çok sorunların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Çevre sorunları dediğimiz bu sorunlar arasında, tarihi çevrelerle ilgili sorun 1-ar da büyük bir yer teşkil etmektedir.iv Tarihi eserler bakımından çok zengin olan ve birçok çevre sorunuyla karşı karşıya bulunan ülkemizde tarihi çevre sorunları çok önemlidir. Yurdumuzda bu konunun öneminin henüz tam anlamıyla anlaşılmamış ve tanımlanmamış olması, konu üzerinde çok daha ciddi çalışmalar yapılması gerekliliğini ortaya koymaktadır. Bu araştırma, üzerinde çok değerli tarihi eserler bulunduran ve bu Özelliğiyle ülkemizin en fazla turist çeken yörelerinden biri olan Selçuk ilçesinin en önemli tarihi eserlerinden“Selçuk Ayasuluk Kalesi”ve çevresinin peyzaj planlama açısından koruma ve geliştirilmesi üzerine yapılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda, Selçuk (Ayasuluk) Kalesi ve yakın çevresinde yer alan tarihi öğelerin aslına uygun, ancak günümüz koşullarında işlevsellik gösterecek şekilde düzenlenmesi gerekliliği anlaşılmıştır Araştırmamızda özellikle turizme hizmet edecek bu alan için yeni alan kullanım ve düzenleme önerileri ge tirilmiş ve alanın çevresiyle birlikte mutlaka bir bütün olarak ele alınması gerektiği vurgulanmıştır. Hala binlerce yerli ve yabancı turistin ilgisini çeken Selçuk (Ayasuluk) Kalesi ve çevresindeki tarihi eserler, bu önerilere uygun olarak yapılacak çalışmalardan sonra bunun çok daha fazlasını başarabilecek ve kişiler üzerinde daha kalıcı, etkili izlenimler bırakacaktır. ANAHTAR KELİMELER : Selçuk (Ayasuluk) Kalesi, Çevre Sorunları, Tarihi Çevre, Koruma, Efes.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis A CASE STUDY ON THE ARRANGEMENT SELÇUK CASTLE AND ITS SURROUNDINGS Fazile Nur KARELEZLİ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Landscape Architecture Supervisor : Assoc. Prof. Halim PERÇİN 1991, Page: 181 Jury : Assoc. Prof.Halim PERÇİN Prof.Dr.Hayran. Çele» Assoc. Prof.Erdogaa Yaşlıca Historical sites provide the continuity among generations during time by transfering the cultural accumulation of the era which they have arisen These valuable historical monuments that have been existed in such a long period of time and that never can be built again if they would be destroyed, should be preserved by planning them within their environment. This is one of the most important duties of us to transfer these works to the next generations. Because, it is a known fact that next generations have similar rights with us on the historical sites which we called cultural heritage we got from previous generations. Industrialization and technological improvements cause many problems while increasing our welfare standarts. Among the problems called environmental problems, the problems related with historical sites took an important place.vi Having a rich historical heritage, Turkey, beside other problems confronted with a lot of historical environmental problems. Since the importance of this subject has not yet been fully understood and defined properly in our country, necessity of making more comprehensive studies on this subject comes into being. This is a case study on the“Selçuk (Ayasuluk) Castle which is the most important historical monument of Selçuk town, attracting a lot of domestic and foreign tourists. The subject of this study is on protecting and developing the ”Selçuk (Ayasuluk) Castle“ and its vicinity in terms of landscape planning. With this study it is concluded that ”Selçuk (Ayasuluk) Castle“ and the historical elements surrounding it should be arrenged to their original form and should be functional in present conditions. In the survey, new design proposals for the area, especially for promoting tourism is presented and it is also emphasized that the area should be studied with it's surroundings in a comprehensive manner. Till now, the historical works in the vicinity of ”Selçuk Castle" which have already been attracting thousands of domestic and foreign tourists, will also attract more and more visitors and have more permanent influences on them, if rehabilitations would done accor ding to the proposals listed in this study. KEY WORDS: Selçuk (Ayasuluk) Castle, Enviromental Problems, Historical Enviroment, Preserve, Ephesos.