İnsan kaynakları yönetiminde ücretlendirmenin yasal çerçevesi
Legal frame of compensation in human resource management
- Tez No: 160936
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ABDURRAHMAN BENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET 10 Haziran 2003 tarih ve 25134 sayılı Resmi Gazete' de yayımlanarak yürürlüğe giren 4857 sayılı İş Kanunu, 1475 sayılı eski îş Kanunundan önemli derecede farklı bir anlayışla kaleme alınmış olması ve getirmiş olduğu yeni düzenlemeleri nedeniyle gerek iş hukukumuz açısından gerekse de işletmelerin yönetimleri bakımından önemli gelişmeleri ifade etmektedir. Dünyadaki hızlı değişim sürecinden en çok etkilenen kavramlardan biri olan“İnsan Kaynaklan Yönetimi”, en önemli fonksiyonlarından biri olan ücretlendirme fonksiyonunu yerine getirirken, daha çok esnek bir yapıyı tercih etmektedir. Ancak yasal zorunluluklar, insan kaynakları yönetiminin ücretlere ilişkin politikalarını oldukça sınırlamasına neden olmaktadır. Bu çalışmada, yasal zorunluluk çerçevesinin içerisinde çalışma yaşamının temel dayanağını oluşturan 4857 sayılı İş Kanununun yanında; 818 sayılı Borçlar Kanunu, 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu da bulunmaktadır. Bu çalışmada, insan kaynakları yönetiminin, ücretlendirme fonksiyonunu yerine getirirken, uyulması gereken yasal çerçeve ortaya konulmaya çalışılacaktır. Bu amaçla, birinci bölümde, insan kaynaklan yönetimine genel bir bakış yapılacak ve fonksiyonlanna değinilecektir. İkinci bölümde, insan kaynakları yönetiminde ücretlendirme fonksiyonu detaylı bir şekilde değerlendirilecek ve son bölümde de ücretlendirmenin mevzuat açısından yorumu yapılacaktır. Sonuç olarak, ücretlendirmenin; insan kaynaklan yönetimi teorisindeki ve mevzuattaki bakış açılan ilişkilendirilecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Number of 4857 Labor Law that went into effect with publishing on the day of 10 June 2003 and number of 25134 Official Gazette, expresses important improvement both of labor laws and management of business because of different comprehension from number of 1475 Labor Law and new developments. When“Human Resource Management”that one of the concept which has been affected from rapid changing of the world, prefers more flexible structure while performing one of the most important functions is compensation. But, legal obligations cause to limit human resource management's politics of compensation, in this study, the frame of legal obligation involves number of 8 1 8 Debts Law, number of 506 Social Insurance Law. This study aims to bring up frame of the laws of the land while the human resource management perform function of compensation. For this reason, in first chapter; human resource management and its functions will be viewed. In the second chapter; compensation function of human resource management will be evaluated with a specific perspective and in the last chapter; compensation will be explained in the context of laws of the land. In conclusion, human resource management and legal perspectives of compensation will be related.