360 derece performans değerlendirme sistemi çerçevesinde performansa dayalı ücretlendirmenin Türk kamu yönetiminde uygulanabilirliği: Kırıkkale Belediyesi'nde bir araştırma
Applicability of performance related pay in the framework of 360 degree performance evaluation system to Turkish public administration: A research in Kirikkale Municipiality
- Tez No: 569374
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN YAYLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
İnsan kaynakları alanının en önemli işlevlerinden olan performans değerlendirmelerinin Türk Kamu Yönetimi alanında uygulanması on yıllardır dile getirilen ve hükümet politikalarında yer verilen bir konu olmuştur. Çağın gereklerine dayalı, temel ölçütü verimlilik ve etkinliğin yükseltilmesi olan bir sistemin uygulamaya konulması kaçınılmazdır. Performans değerlendirme sisteminin yanı sıra söz konusu sisteme entegre bir şekilde, yapısı ve uygulanması sağlam temellere dayanacak performans bazlı ücretlendirme sistemi, kamu hizmetlerinin görülmesinde motivasyon ve aidiyet unsurunu artırarak daha nitelikli ve daha kaliteli hizmet vadetmektedir. Bu bağlamda, söz konusu sistemin Türk Kamu Yönetiminde uygulanabilir olup olmaması önem arz etmektedir. Bu araştırma, insan kaynakları yönetimi alanında en önemli uygulamalardan birisi olan performans değerlendirmesinin çok boyutlu değerlendirme ve geri bildirim sunan tekniği olan 360 Derece Performans Değerlendirme Sistemi çerçevesinde ücretlendirme açısından kamu sektöründe uygulanabilirliğini araştırmak amacıyla hazırlanmıştır. Araştırma kapsamında Kırıkkale Belediyesi'nde görevli farklı statülerde hizmet veren çalışanların anket yoluyla görüşlerine başvurularak katılımcıların görüş, tutum ve düşünceleri bağlamında ilgili sistemin uygulanabilirliğe daha yakın olduğu bir sonuca ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The implementation of performance evaluations, one of the most important functions of the human resources, in the field of Turkish Public Administration, is a topic that has been expressed in government policies for decades. It is inevitable to implement a system, based on raising efficiency and effectiveness, which met requirements of the era. In addition to the performance appraisal system, performance related pay, built on solid basis and integrated into the performance appraisal system, promise more qualified and better quality public service through increasing motivation and sense of belonging. In this context, it is important that the system be applicable in Turkish Public Administration. This research has been prepared to investigate the applicability of performance evaluation, which is one of the most important applications in the field of Human Resources Management, in the public sector in terms of payment within the framework of 360 Degree Performance Appraisal System which has a multidimensional evaluation and feedback technique. Within the scope of the survey, employees, who work in Kırıkkale Municipality and have different job status, have been consulted about their opinions, attitudes and thoughts. According to the results of the survey, it has been reached that the system is closer to the applicability.