B.Akunin'in 'Erast Fandorin Maceraları' serisinde dedektif romanın özellikleri
Detective and genre peculiarities of B. Akunin's series 'The Adventures of Erast Fandorin'
  1. Tez No: 160940
  2. Yazar: RENATA AKTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİNÇ ÜÇGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
IV B. AKUNİN'IN“ERAST FANDORİN'İN MACERALARI”SERİSİNDE DEDEKTİF ROMANININ ÖZELLİKLERİ ÖZET Asırların kavşağı, tarih boyunca sanat ve kültür alanında önemli olaylara, geçitlere ve yeniliklere tanıklık etmiştir. Yaşadığımız bu tarihi zamandaki konulara da biz tanıklık etmekteyiz. Sanat ve kültürde devam etmekte olan gelişmelere tezimizin konusu olan detektif roman* türünün sınırlan içerisinde bakmaya çalıştık. Bu amaçla Çağdaş Rus edebiyatın popüler isimlerinden Boris Akunin'in**“Erast Fandorin'in Maceraları”serisinden dedektif romanları ele aldık. Çalışmamızda Dünya edebiyatında dedektif romanın yeri, tarihçesi ve özellikleri göz önünde bulundurularak bahsedilen konuların Rus edebiyatına etkilerini araştırdık. Rus edebiyatında bu türde en verimli ve tanınmış yazar olan B. Akunin“Erast Fandorin'in Maceraları”serisinden aldığımız örnekler üzerinde durmakla konuyu daha somut örneklerle mercek altma almış bulunduk. İnceleme ve araştırma sırasında dedektif roman türünün özelliklerinin sentezlendiği bir B. Alaınin sanatı keşif ettik. Dedektif roman türünün yeni ve eskiye ait özelliklerinin harmanı olan bu buluş isabetli bir kaynağa baş vurduğumuzu göstermektedir. Tez çalışmasında temel amacımız, Akunin'in inceleme kapsamına alacağımız eserlerinde dedektif roman türünün eski ve yeni özelliklerini tespit etmek, dedektifin klasik tür özelliklerinin sınırlarım zorlayan yenilikleri ortaya çıkararak 21 yy. roman sanatındaki gelişimi takip etmektir. Çalışmalarımızı bu doğrultuda yönlendirdik. Tarihin, teorilerin, varsayımların, planların ve benzeri olup biten her şeyin daha geniş kitlelere ulaşmasında dedektif roman türünün büyük rol oynadığı bir gerçektir. Çünkü bu romanlarda kitlenin merakım kamçılayacak, konulan şaşkınlık, merak ve macera peşinde sürükleyecek bir tutku vardır. Romanın bu alam: sanatı, kültürü, tarihi, siyaseti, felsefeyi, dini ve benzeri alanları içerisine aldığında günün vazgeçilmez türü haline gelmektedir. Dedektifin, roman kitle edebiyatı*** alanında yer alması, onun kolay bir tür olduğu anlamım taşımamaktadır. Bu tür eserlerin kendine has kuralları ve kriterleri vardır. Yazar gerçek bir dedektif eserini yazmak için bu kurallara uymak zorundadır. Tezimizde B. Alanın ' in eserlerinde bu kurallara nasıl uyduğu, kurallar icabı konulan nasıl kurguladığım ve nasıl aktardığım takip ettik. * Dedektif romanı - polisiye romanı. * Boris Akunin - Çağdaş Rus Edebiyatında dedektif romanların popular yazandır. *** Kitle edebiyat - Halkın zevkine uygun edebiyat.
Özet (Çeviri)
DETECTIVE AND GENRE PECULIARITIES OF B.AKUNIN' S SERIES“THE ADVENTURES OF ERAST FANDORIN”ABSTRACT The creative activities of a very famous Russian writer Boris Akunin (pseudonym of G.Chhartishvili) is not known in Turkey at all. Despite* his great popularity in Russia and abroad, our translators pay no attention to his detective novels, though some of them are devoted to Turkish themes, for instance,“The Turkish Gambit”. From our point of view his special experiments in the detective genre, his abilities to promote action and reach the catharsis, specific literary style characteristics make Akunin a very rare author in the literary world where detective stories are bound to represent only“mass”culture. B. Akunin is the first man of letters whose novels are read with pleasure both by the intellectuals and by a wide public used to easy reading. This paper is the first in Turkish criticism to analyze the inheritance of world detective literature and its genre** characteristics, it also deals with Akunin' s inheritance from the point of view of its cultural and artistic values and is dedicated to the analysis of two Akunin's novels from his famous Fandorin's series:“Azazel”and“The Turkish Gambit”, devoted to the fashionable world coup theme, which is tackled by the author, who utilizes in his creations the 19-th century reality. There is an Introduction, four Chapters, a Conclusion and a Bibliography in our thesis; they investigate the world detective genre development and Akunin's artistic craftsmanship*** in creation of a conspiracy novel“Azazel”and a spy novel“The Turkish Gambit”. We have also discussed the character of the protagonist of the series - a Russian detective Fandorin and the peculiarities of Akunin's literary style, in which he perfectly imitates the spoken language of the 19-th century that is the time when the majority of his novels take place. We have utilized historic and biographical methods that seem most useful and proper in the analysis of Akunin's detective novels. * Despite -prep, in spite of, regardless of, in the face of, against. ** Genre - a type of art or writing a particular style. *** Craftsmanship - skill at making things.