Necmeddin Tüfî'nin ' El-İksîr Fî İlmi't-Tefsir' adlı eserinin Kur'an ilimleri açısından değerlendirilmesi
Valuation of the Necmeddin Tüfî's ' El-İksîr Fî İlmi't-Tefsir' from the point of view of the quranic sciences
- Tez No: 160941
- Danışmanlar: PROF.DR. ZEKİ DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
ÖZET NECMEDDİN TÛFî'NİN“EL-ÎKSÎR Fî İLMİT-TEFSÎR”ADLI ESERİNİN KUR' AN İLİMLERİ AÇISINDAN DEĞERLENDİRİLMESİ Çalışma bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın giriş kısmında Tûfî'nin yaşadığı dönemin siyasî, sosyal, ilmî ve kültürel ortamı tespit edilmeye çalışılmış,“Tûfî'nin Yaşadığı Asra Genel Bir Bakış”ana başlığı altında; hayatı, yetiştiği ortam ve eserleri üzerinde durulmuştur. Yazarın hayatı biyografi kitaplarından araştırılarak özetlenmiştir. Necmeddin Tûfî Abbasi devletinin Moğollar tarafından yıkıldığı, İslam dünyasının siyasi açıdan büyük sıkıntılar yaşadığı bir dönemde Bağdat'ın Tûfâ köyünde doğmuş ve hayatını Irak, Suriye ve Mısır bölgelerinde ilmî seyahatlerde bulunarak geçirmiştir. Tûfî çeşitli alanlarda çok sayıda eser vermiştir. Bunlardan birisi de el- îksîr fî ilmi 't-Tefsîr adlı eseridir. Birinci bölümde, Kur'an ilimleri çalışmalarının genel bir değerlendirilmesi yapılmış,“Kur' an”ve“İlim”kelimelerinin etimolojik ve ıstılah anlamları verilmiş ve Kur'an ilimlerinin tarifi yapılmıştır. Ayrıca Kur'an ilimlerinin tarihi gelişimi; Tedvin öncesi dönem, Tûfî'ye kadar tedvin ve te'lif dönemi, Tûfî dönemi Kur'an ilimleri çalışmaları ve Tûfî' den günümüze kadar geçen dönemde yapılan Kur'an ilimleri çalışmaları olarak incelenmiştir. İkinci bölümde ise el-İksîr'm içerdiği konuların Kur'an'ı anlamada katkısı açısından ne ifade ettiği, dilbilimin ve yorumbilimin sunduğu yaklaşımlar yardımı ile anlaşılmaya çalışılmıştır. Tûfî'nin Kur'an ilimleri konusunda söyledikleri ve takip ettiği yöntemler tesbit edilmeye çalışılmış ve böylece el-iksir'den hareketle Kur'an ilimleri ve bu alanda yapılacak olan metodolojik çalışmalara örnek olması beklenen bir çalışma ortaya konmuştur. Sonuç bölümünde ise Tûfî'nin Kur'an ilimlerine getirdiği yenilik çerçevesinde çalışmanın genel bir değerlendirilmesi yapılarak kendisinden sonraki çalışmalara etkisi üzerinde durulmuştur. Tûfî'nin bu alanda etkisi ise Belagat ilmini Kur'an ilimlerine dahil etmiş olmasıdır. Nitekim Zerkeşî ve Suyûtî ilgili eserlerinde Tûfî' yi örnek alarak Belagat ilmini Kur'an ilimleri içersinde değerlendirmişlerdir. Anahtar Kelimeler : Tûfî, Kur'an, İlim, Tefsir, Belagat
Özet (Çeviri)
ABSTRACT VALUATION OF THE NECMEDDIN TUFI'S «EL-IKSIR FI ILMI'T-TEFSIR“ FROM THE POINT OF YIEW OF THE QURANIC SCIENCES The study consist of two part in the entry of the study, investigated the background of social, scientific and cultural wich Tufi was lived. Under the name of the titte ”A generel view to the Century wich Tufi lived.“ studied the life of Tufi and his environment and his works. His Myography abbreviated according to the encyclopedia of Myographies. He was born in Tufa one of the villages of Baghdat in this period Abbasid state overthrowed by Mongols. Islamic world has been suffesed from political crises. He passed his life in the Iraq, Syria and Egypt and travelled for sake the science. He has got a lot of works in the field of islamic science. One of them ”El- İksir fi Îlmi't-Tefsir" wich we studied. In the first part, the Quranic science evaluated in general. The meaning of the Quran and science investigated according to their etymological and term meaning The Quranic science defined. The historical development of the Quranic science studied in its periods of precollection, collection at the beginning to the Tufi'speriod, from the Tufi' s period to our times. In the second part investigated the contribution of el-İksir in the understanding of Quran. Tufi' s point of view in the Quranic science and his methods, his approaches, his claims were to be fixed. Consequently we formed that study wich we hope to be a prafe to the studies in this field. In conclusin part researched the renovations that Tufi was brought in Quranic science, The study evaluated in general. The influence of Tufi' s study on the studies than his study appeared. The renovation wich the brought is to include the eloquence in the Quranic science. Thus The Authors like Zarkashi and Suyuti include the eloquence in Quranic science as his successors. Key Terms: Tufi, Quran, Science, Commentary, Eloquence.