Türkiye'de kamu harcamaları ve iç borç ilişkisi: 1980-2003
The relation between internal debt and public expenditures in Turkey: 1980-2003
- Tez No: 160949
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Kamu harcamalarının artış göstermesiyle birlikte bu harcamaların finansmanı da önem kazanmaya başlamış, finansman sorununun giderilmesi için de genellikle borçlanma yollan seçilmiştir. Borçlanmada önemli olan nokta alman borcun verimli alanlarda kullanılıp kullanılmadığıdır. Bu noktada bütçeden yapılan harcamaların nerelerde kullanıldığı önem kazanmaktadır. Ancak bütçenin adem-i tahsis ilkesi gereği bütçeye giren kaynaklan nerelerde kullanıldığı bilinememektedir. Bu nedenle ilgi çeken bir konu halini alan kamu borçlanma nerelerde kullanıldığı meselesi ampirik çalışmalara konu olmaktadır. Harcamaların fonksiyonel sımflandmlması ile alman borç rakamlarının karşılaştınlması suretiyle yapılan bu çalışmada borçların hangi harcama türüne yöneldiği gösterilmeye çahşılmıştır. Bu amaçla çalışmada regresyon-korelasyon analizi yapılmıştır. Regresyon-korelasyon sonuçlan iç borçların özellikle cari ve transfer harcamalarına bağlı olarak değiştiğini göstermektedir. 1980'den günümüze iç borç-kamu harcamalan etkileşimi Türkiye'de anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Together with increasing public expenditures, finance of these expenditures have begun to become important and to eliminate finance problem, the ways of borrowing a re usually chosen. The significant point of borrowing is whether the debt is used in efficient areas. At this point, where the expenditures are used has become important. However, according to the principle of generality of revenues, one can not be known where resources entering into budget are used. For t his r eason t he is sue o f w here p ublic de bts a re us ed ha s b ecome ana tractive matter and it has become topic of empirical studies. In this study made by comparing functional classification of expenditures with debt numbers, it is tried to point out that debts incline towards which expenditure type. With this aim regression-correlation analysis is made in this study. The results of regression-correlation shows that internal debts change especially related to current and transfer expenditures. From 1980 to today, the interaction of internal debt-public expenditures are found meaningful.