4857 sayılı yeni iş kanunu açısından iş sözleşmesi türleri
Types of work contract according to new work law marked as 4857
  1. Tez No: 161015
  2. Yazar: AYŞE ÖZGE ÖZYILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ RIZA OKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
GENEL BİLGİLER İsim ve Soyadı Anabilimdalı Programı Tez Danışmanı Tez Türü ve Tarihi Anahtar Kelimeler : Özge Özyıldınm : Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri : Yönetim ve Çalışma Psikolojisi : Prof. Dr. Ali Rıza Okur : Yüksek Lisans - Ekim 2005 : İş Sözleşmesi Türleri ÖZET 4857 SAYILI YENİ İŞ KANUNU AÇISINDAN İŞ SÖZLEŞMESİ TÜRLERİ 10 Haziran 2003 tarihinde yürürlüğe giren 4857 sayılı Yeni İş Kanununun beraberinde getirdiği esneklik temelinde oluşturulmuş olan iş sözleşmesi türleri çalışma hayatmda işçi ve işveren ilişkileri açısından yeni bir sayfa açılmasına neden olmuştur. Günümüzde artık birçok ülkede İş Kanunları kapsamına alman söz konusu atipik sözleşme türlerinin reddedilmesi mümkün değildir. Ancak bunların daha katı ve kesin kurallara bağlanması ve sürekli denetimi ile işçinin işveren tarafından suistimalini engelleyecek tedbirler alınmalıdır. Bu çalışma ile Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yıllarından bugüne kadar iş sözleşmesi türlerinde yaşanan değişim diğer ülkelerin yasalar çerçevesindeki uygulamalarıyla karşılaştırılarak ele alınmış ve küreselleşmenin beraberinde getirdiği birtakım unsurların söz konusu türlerin oluşumundaki katkıları incelenmiştir. iv
Özet (Çeviri)
GENERAL KNOWLEDGE Name and Surname Field Programme Supervisor Degree Awarded And Date Keywords : Özge Özyıldırım : Labour Economy and Industrial Relations : Management and Work Psychology : Professor Ali Rıza Okur : Master - October 2005 : Types of Work Contract ABSTRACT TYPES OF WORK CONTRACT ACCORDING TO NEW WORK LAW MARKED AS 4857 New Work Law marked as 4857 that came into force on 10th January 2003 brought elastic work contracts and opened a new page in labour relations. In actual life we can't deny elastic work contracts. These contracts have been legislated by many countries within their Work Laws. Those contracts should be audited permanently and defined with definite rules so that employers couldn't exploit their workers. This thesis compares Work Laws in Turkey from first law to the last one with other countries laws. And also in this thesis we try to show the effects of globalization in the formation of new work contracts.