İnsan kaynakları yönetimi ve türk iş hukuku açısından eşit davranma ilkesi
The non-discrimination principle in human resources management and turkish labor law
- Tez No: 210242
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ RIZA OKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Türk s Hukuku'nda Anayasa'nın 10. maddesinin ruhuna uygun olarak 4857 sayılı s Kanunu'nun 5, 12, 13 ve 2821 sayılı Sendikalar Kanunu'nun 31. maddesinde yer alan esitlik kavramı, çalısma iliskilerinde isverenin isçiler arasında ayrım yapmamasını ve onlara esit davranmasını öngörmektedir. Dil, din, etnik köken, politik görüs gibi nedenler ve sözlesme türleri veya cinsiyet nedeniyle ayrımcılık yasakları düzenlemeye kavusmustur. Baska bir deyisle, isveren haklı bir neden olmadıkça, is iliskilerinin kurulmasında, isin sevk ve yönetiminde, çalısma kosullarının düzenlenmesinde ve is iliskilerinin sona ermesinde aynı durumda isçiler arasında ayrım yapamaz. Yapılan bu çalısma sonucunda, hukukumuza yeni giren bu normların uygulanmasındaki hukuki güvenligin saglanması normun yapısından kaynaklanan bu tip farklılıkların dikkate alınması ile mümkün olacaktır. Bu anlamda etkin nsan Kaynakları Yönetimi uygulamalarının önemi açıga çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Under the spirit of Article 10 of Constitution, in Articles 5, 12 and 13 of the Labor Law Act No. 4857 and Article 31 of the Trade Union Law Act No. 2821, non-discrimination principle obliges an employer to treat equally among employees, the discrimination on the grounds of language, religion, ethnical origin, political opinion and so on, as well as discrimination based on sex and the nature of the employment contract are prohibited. In other words, the employer can not discriminate among the employees who are in the same position while establishing personnel relations, managing the work life, distributing the job responsibilities and especially finishing the work contract and the relationship if the employer do not have a fair and an eligible reason to do that. According to this thesis, to ensure legal security in practice, the differences resulting from the nature of the norm should be taken into consideration. Therefore, the importance of effective Human Resources Management functions come to the daylight.