The transformation in the pattern of relationships in iris murdoch's novels the Philosopher's Pupil and Nuns and Soldiers
Murdoch'un Felsefecinin Öğrencisi ve Rahibeler ve Askerler başlıklı romanlarında ilişkiler örgüsünün dönüşümü
- Tez No: 161034
- Danışmanlar: PROF. DR. NAİL BEZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZ MURDOCH'UN FELSEFECİNİN OĞRENCİSİVE RAHİBELER VE ASKERLER BAŞLIKLI ROMANLARINDA İLİŞKİLER ÖRGÜSÜNÜN DÖNÜŞÜMÜ Pesek, Ebru İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü Danışman: Prof. Dr. Natl Bezel Haziran 2005, 74 sayfa Iris Murdoch, din ve ahlak felsefesi ile son derece ilgili olan bir yirminci yüzyıl yazar ve filozofudur ve bu ilgisi onun yazarlık hayatının da temellerini oluşturur. Ahlaki değerlerin birey ve toplum içi anlamı romanlarında işlediği konulardır. Romanlarında bunu karmaşık ve çelişkili ilişkiler oluşturarak ve kişilerini benlik sınayıcı deneyimlerden geçirerek yapar. Bu yolla benliğine ulaşabilen ve iyi şeyler yapmak gerekliliğine inanan kişilerin bencillikten uzak bireylere dönüşmeleri beklenir. Amaç, kişilerin bencil ve ben merkezli kişiliklerinden kurtulup, yüce amaçlan olan ahlaklı insanlara dönüşmeleridir. Hem 77te Philosopher's Pupil hem de Nuns and Soldiers romanlarında bu amaç kişiler tarafından tam anlamıyla yerine getirilemez, özellikle ana kişiler toplum içindekiVI ayrıcalıklı konumlarını kendi çıkarları için kullanırlar. Bu ortamda öteki kişiler de onlardan etkilenir ve çok azı bencillikten sıyrılma sürecine girer. Murdoch'un, bu iki romandaki kişileri daha iyi insanlara dönüşme hedefine ulaşamaz, ama gerçekçiliği, okuyucuya en azından dönüşümünü tamamlayabilen birkaç örnek kişi ile nasıl kendi ayaklan üstünde durabilen, ahlaklı bir insan olabileceklerini göstererek yakalar.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT THE TRANSFORMATION IN THE PATTERN OF RELATIONSHIPS IN IRIS MURDOCH'S NOVELS THE PHILOSOPHER 'S PUPIL AND NUNS AND SOLDIERS Pesek, Ebru The Department of English Language and Literature Supervisor: Prof. Dr. Nail Bezel June 2005, 74 pages Iris Murdoch, a writer and philosopher of the 20th century, is deeply concerned with such issues as moral philosophy and religion, which also become central concerns in her literary life. The meanings of ethics and morality in society are issues that she reflects in her novels. In the novels, The Philosopher's Pupil and Nuns and Soldiers studied in this thesis, she does this by creating complex and controversial patterns of relationships and making her characters go through a trial. The characters are supposed to transform into selfless individuals, who believe in the principle of doing good deeds after being successful in these trials. The metamorphosis of the characters from mainly selfish and self-centred personalities into moral individuals with a higher goal is the author's aim. In both novels, The Philosopher 's Pupil and Nuns and Soldiers, this aim is only partially fulfilled by the characters; particularly the main characters use their distinguished position in society for theirIV selfish concerns. Even the other characters are influenced by them yet not many of them start the process of "unselfingf themselves. Murdoch's characters, in these two novels, do not achieve the goal of transforming into better human beings, thus she is realistic in that she gives the reader at least an example using a few characters of how to become independent, moral and ethical individuals.