Bireyselleşme bağlamında heteroseksüel romantik ilişkilerin aşk ve cinsellik açısından dönüşümü
The transformation of heterosexual romantic relationships in terms of love and sexuality in the context of individualization
- Tez No: 897743
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN ÇİÇEKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Romantik ilişkiler, toplumsal süreçlerin ve kültürel bağlamın örtük anlamlarını derinlemesine barındıran karmaşık ve çok katmanlı dinamiklerle doludur. Bu bağlamda, aşk ve ilişkiler hem bireysel hem de toplumsal dönüşümlerin birer aynası olarak, sürekli yeniden tanımlanır ve yeniden yorumlanır. Bireysel özerklik, postmodern çağın kutsal kâsesi haline gelirken, romantik ilişkiler de bu yeni paradigmada yeniden şekillenmektedir. Bu bağlamda bu araştırma, 7 kadın ve 7 erkekten oluşan bir örneklem ile, bireyselleşmenin romantik ilişkileri nasıl ve ne şekilde dönüştürdüğünü anlamaya çalışarak aşkın ve bağlılığın yeni formlarını fenomenolojik bir kazı ile keşfetmeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın heteroseksüel ilişkilere odaklanmasının sebebi, heteroseksüelliğin normatif yapısının, aşk söylemi ve ilişki biçimlerini de heteronormatif söylemler yoluyla yeniden üretmesinden kaynaklanmaktadır. Diğer ve asıl önemli neden ise, tarihsel ve sosyolojik bir perspektiften bakıldığında, normatif bir örüntüsü olan heteroseksüel ilişkiler ile LGBTİQ+ ilişkiler; farklı tarihsel, toplumsal ve kültürel dinamikleri ve kendi özgün problemlerini içermektedir. Bu anlamda araştırmanın sorusunu tüm ilişki biçimlerini içerecek bir noktaya yerleştirmesi, bu farklılıkları göz ardı edebilir, derinliğini ve bütünlüğünü zedeleyebilirdi. Bu nedenle heteroseksüel ilişkilerle sınırlandırılmış bu çalışma, bireyselleşmenin romantik ilişkiler üzerindeki etkilerini daha net ve odaklanmış bir şekilde ortaya koymayı amaçlamıştır. Araştırmanın bulguları, bireyselleşmenin belirsizlik, özgürlük ve çeşitlilikle karakterize edilen doğasının, romantik ilişkiler ve bağlılıkların daha esnek, daha belirsiz ve daha çeşitli formlarını ortaya çıkardığını göstermektedir. Bu daha esnek ve geçici formlar içerisinde“takılma kültürü”olarak adlandırılan yeni bir ilişki biçimi ve kültürü karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Romantic relationships are filled with complex and multi-layered dynamics that deeply encompass the implicit meanings of social processes and cultural contexts. In this regard, love and relationships are continuously redefined and reinterpreted as mirrors of both individual and societal transformations. As individual autonomy becomes the holy grail of the postmodern era, romantic relationships are also being reshaped within this new paradigm. This research aims to explore the new forms of love and commitment through a phenomenological excavation, seeking to understand how and in what ways individualization transforms romantic relationships with a sample of 7 women and 7 men. The focus on heterosexual relationships stems from the normative structure of heterosexuality, which reproduces love discourse and relationship forms through heteronormative narratives. Another and more significant reason is that, from a historical and sociological perspective, heterosexual relationships with a normative pattern and LGBTQ+ relationships involve different historical, social, and cultural dynamics and their own unique problems. Positioning the research question to encompass all types of relationships could overlook these differences and compromise the depth and integrity of the study. Therefore, this study, limited to heterosexual relationships, aims to more clearly and focusedly reveal the effects of individualization on romantic relationships. The findings of the research indicate that the nature of individualization, characterized by uncertainty, freedom, and diversity, leads to more flexible, more uncertain, and more varied forms of romantic relationships and commitments. Among these more flexible and transient forms, a new type and culture of relationship, referred to as“hookup culture,”emerges.