Ekonomik kalkınma-yerel yönetim ilişkisinin 'VAR' modeli yaklaşımıyla test edilmesi: Türkiye örneği
An investigation of the relationship between economic development-local goverment whit VAR model approach: The case of Turkey
  1. Tez No: 161036
  2. Yazar: ADNAN ÇİMEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET KARAASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 395
Özet
II ÖZET Bu tez çalışması, son yıllarda hem ekonominin alt dalı olarak varlığı hem de içeriği hakkında çok farklı görüşler ileri sürülen ama ulaşılması daima hedeflenen bir gerçek olarak sürekli gündemde olan kalkınmanın sağlanmasında etkili olan birçok değişkene ilave olarak yönetsel yapının dolayısıyla onun bir bölümü olan yerel yönetimlerin rolünün ekonomik analizini yapmayı inceleme konusu yapmıştır. Çalışmada kalkınmayı etkileyen değişkenlerden biri olan yönetsel yapının bir parçasının kullandığı önemli miktarda kaynak ve sahip olduğu işlevlerden dolayı farklı bir yöntemle yeniden incelenmesiyle, yerel yönetimlerin kalkınma politikasında bir araç olarak kullanılma durumunun açıklanması amaçlanmıştır. Böylece önemli miktarda kaynak kullanan yerel yönetimlerin toplumun genel refah düzeyinin yükseltilmesi, faaliyetlerin verimli alanlara aktarılması, kaynakların kullanım fırsat maliyetinin düşürülmesi ve kalkınma gerçeğinin bir kez daha sorgulanarak bu alanda gerek veri gerekse yöntembilim yönündeki eksikliklerin gğterilmesi üzerinde durulmuştur. Bu çalışma, Türkiye örneğinde devletin yönetsel yapısının bir parçası olan“yerel yönetimlerin”ulusal kalkınmada etkili olduğu ve ulusal kalkınma ile yerel yönetim faaliyetleri arasında bir ilişkinin var olduğunu varsayarak, yerel yönetimlerle kalkınma arasındaki ilişkiyi demokratikleşme, sermaye birikimi (alt yapı yatırım ve hizmetleri), adaletli bölüşüm, insani gelişme ve kalkınmanın sürdürülebilirliği bakımından VAR modelinin ve Johansen testi smanmasıyla araştırmıştır. Yapılan analiz sonucunda değişkenler arasında katsayılarla ifade edilen ilişkiler bulunmuş ve yerel yönetimlerin kalkınma politikasında bir araç olarak kullanılabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Even though there is still a debate on the existence and the effect of local government, this thesis try to investigate the effect of local government on the economy. It is claimed that local government, like the other macro economic variables, has an important role in the economy. It is argued that the role of local government, in respect to use of resources and its functions, has been ignored or misused for along years. It is important to ask whether local government is used as policy tools for economic development or not. In this context, to foster societies standard of living and reduce the opportunity cost of resources, the economic development is emphasized and the lack of data and administration are challenged. In order to explain investigates relationship between local government and economic development; we use some proxies, called the level of democracy, gross fixed investment, income redistribution, humanity development index and sustainable economic development. A cointegration analysis of a multivariate system of equations is applied in order to empirically estimate the long run relationship between local government and economic development.