Sınıf öğretmenlerinin kaynaştırma eğitimine yönelik tutumlarının bazı psiko sosyal değişkenler açısından incelenmesi(Sivas merkez ilköğretim okulları örneği)
Being evaluated in psiko social view about this study is to evaluate the attitudes of elementary teachers toward integration teaching
- Tez No: 161037
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARZU TAŞDELEN KARÇKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Bu araştırmada, sınıf öğretmenlerinin kaynaştırma eğitimine yönelik tutumlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Sivas İli Şehir ilköğretim okullarında 2004-2005 eğitim öğretim yılında görev yapan 141 sınıf öğretmeni bu araştırmaya katılmıştır. Sınıf öğretmenlerinin kaynaştırma eğitimine yönelik tutumlarını belirlemek amacıyla, Prof. Dr. Gönül KIRCAALÎ İFTAR tarafından geliştirilen tutum ölçeği kullanılmıştır. Veriler SPSS programı ile çözümlenmiştir. Çözümleme işlemlerinde aritmetik ortalama ve standart sapma tekniklerine başvurulmuştur. Ayrıca değişkenler açısından fark olup olmadığını anlamak için de t testi ve tek yönlü varyans analizi işlemleri farklı görüşlerin kaynağını tespit etmek için de Tukey testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study is to evaluate the attitudes of elementary teachers toward integration teaching. 141 elementary teachers from Sivas city center elementary school have been participated in this study during the 2004-2005 academic year. To determine the attitudes of elemantary teachers toward integration teaching, the attitude scale developed by Prof. Dr. Gönül Kırcaali İftar has been used. All data has been processed with SPSS program. Arithmetic mean and standart deviation have been used to summarize data. To investigate if there were differences betveen variables, t test an one- way analysis of variance (ANOVA) test, have been used. Also. Tukey's test have been run to determize the sources of different opinions. All tests have been conducted with p=.05 significance level. The findings of this study suggest that when compared by gender,. That there are not any significant differences between the attitudes of teachers. When compared by he degree program that elementary teachers have been completed, there are not any significant differences betveen the attidudes of elementary teachers toward integration teaching. When compared by age and being senior in service rv. Significant differencey have been found between elementary teachers attitudes toward integration teaching.. No significant differences have been found between elementary teachers attidudes toward integration teaching and class size, special education courses that one taken in college, having been worked with a special education student, living with a family number that needs special education, having a integration student in class attending counseling services and in-service special education courses, grade level and receiving enough support from school counseling services. İn the light of these finding several suggestions have been offered. V