Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerinin 2003 yılı giriş yetenek sınavlarındaki müziksel algılama başarıları ile 1.sınıf dönem sonundaki müziksel algılama ve okuma dersi başarılarının karşılaştırılması
The students Fine Arts Faculties is to compare the success in the entry ability exam 2003 year and musical perceiving and reading lessons success at the end of first class
  1. Tez No: 161068
  2. Yazar: MEHMET ERGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. KADİR KARKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Bu araştırmanın genel amacı; Güzel Sanatlar Fakülteleri Müzik Bölümü Yetenek Sınavlarına giren öğrencilerin öğrenim gördükleri bölümde müziksel algılama okuma ve yazma dersleri başarılarının geliştirilmesine katkıda bulunmaktır. Araştırmanın ana konusu özel yetenek sınavına giren öğrencilerin müziksel işitme başarıları ile birinci sınıf müziksel algılama okuma ve yazma, kulak eğitimi ve solfej dersleri başarılarının karşılaştırılmasıdır. Betimsel bir araştırma olan bu çalışmanın evrenini; güzel sanatlar fakülteleri öğrencileri, örneklemini ise Erciyes Üniversitesi, Cumhuriyet Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi oluşturmaktadır. Araştırmada ilk olarak güzel sanatlar ve güzel sanatlar fakülteleri hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra güzel sanatlar fakültelerinin giriş yetenek sınavları, bu fakültelerdeki müziksel algılama dersi, müziksel algılama derslerine yönelik bireyin hazırlanma süreci, güzel sanatlar fakülteleri müziksel algılama dersine yönelik ölçme ve değerlendirme durumları, vize ve final sınavları, öğrencilerin giriş yetenek sınavında aldıkları müziksel algılama ve birinci sınıfın dönem sonundaki müziksel algılama dersleri başarılarına ilişkin bilgiler verilmiştir. Elde edilen bulgulara dayanarak öğrencilerin müziksel algılama başarılarının dönem sonundaki başarıları karşılaştırılmıştır. Böylece giriş yetenek sınavındaki müziksel algılama basanları ile birinci sınıf dönem sonundaki müziksel algılama başarılarına ilişkin sonuçlara varılmış, çözüm önerileri getirilmiştir. Araştırmada eğitim yöntemlerinin belirlenmesinde ve incelenmesinde uzman kişi görüşlerinden yararlanılmış, veri toplama tekniği olarak kaynak tarama yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The general purpose of this investigation is to be of help to students who enter the ability exams of the music department of fine arts faculties to improve their success in musical perceiving reading and writing lessons. The basis subject of the inverstigation is to compare the musical hearing success of students who enter special ability exam with the success of first class musical perceiving reading and writing, ear education and solfeggio lessons. The universe of studging which is the descriptivel investigation is the students fine arts faculties, however; its example is in Cumhuriyet University, Erciyes University and Kocaeli University Fine Arts Faculty. At first in the investigation it has been informed about fine arts and fine arts faculties. Then it has been informed about the faculties of fine arts entry ability exams, musical perceiving lesson in this faculties, education meteods musical perceiving lessons, the process of individual's getting ready for musical perceiving lessons, the state of measuring and apprising for musical perceiving lessons of fine arts faculties, visa and final exams, student's musical perceiving lessons in the entry ability exam and their success of musical perceiving lessons at the end of first class first term. According to obtained findings, student's musical perceiving success at the end of the term. Thus it has been deducted about musical perceiving success in the entry ağabeylity exam and musical perceiving success at the end of first class, solutions are suggested. During the study, the ideas and advise of the experts were taken in to consideration while examining and determining the education methods. Source technique was used to gather the required data.