Müzik öğretmenliği programı armoni eğitiminde başlangıç kaynaklarının analizi ve değerlendirilmesi
The analysis and evaluation of the preliminary sources of 'harmony education ' at the graduate programs of teaching music
- Tez No: 161067
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. TURSAN SAĞER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Müzik, Music
 - Yıl: 2005
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 105
Özet
II ÖZET Bu araştırmanın genel amacı; Eğitim Fakülteleri Müzik Öğretmenliği programlarında okutulan“Armoni Eğitimi”derslerinde kullanılan kitapların ders içerikleri açısından analizlerinin yapılarak, dersi okutan öğretim elemanlarının görüşleri de alınarak, armoni dersi için en uygun ders içeriğinin ne olması gerektiğini ortaya koymaktır. Araştırmanın ana konusu müzik öğretmenliği programlarında okutulan armoni ders kitaplarının incelenip, aralarındaki farklılıkların ortaya konulmasıdır. Bu çalışmanın evrenini; armoni eğitimi ders kitapları, örneklemini ise Türk Müzik Eğitimcilerinin yazmış olduğu armoni eğitimi ders kitapları oluşturmaktadır. Araştırmada ilk olarak eğitim, eğitim programlan, müzik eğitimi, müzik eğitimi programlan ve daha sonra armoni ve tarihsel süreç içerisinde armonideki gelişmeler ile ilgili bilgiler verilmiştir. Daha sonra, incelenen armoni kaynaklarından alman (Akor tanımı, akor çeşitleri, L, IV., V. derece temel konumlar, şan armonizesi, altılı ve dört-altılı uygular ile dominant 7'li) bilgiler örnekleriyle beraber tek tek incelenip bunlarla ilgili bilgiler verilmiştir. Son olarak ele alman konular arasındaki farklılıklara ilişkin sonuçlara varılmış, çözüm önerileri getirilmiştir. Araştırmada armoni dersi müfredatının belirlenip, I yarıyılda (başlangıç dönemi) öğrenciye kazandırılmak istenen müziksel davranışlar (armoni eğitimi açısından) ve kullanılan kaynaklarda uzman kişi görüşlerinden yararlanılmış olup, veri toplama tekniği olarak kaynak tarama yöntemi kullanılmıştır..
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The main aim of this study is to reveal what the most suitable lesson content should be for the lesson.Harmony' by analyzing the lesson contents of the course books, studied for 'The Harmony Education' at the Departments of Teaching Music in the Faculties of Education; also by appealing to the statements of the instructors giving the course. The main theme of the study is to examine the course books of 'Harmony' studied at the graduate programs of Teaching Music and to determine the differences among these books. The base of this study is the course books of Harmony Education and the sampling of the study is the course books of Harmony Education written by the Turkish Educators of Music. Through this study one can find valuable information, firstly, about education, education programs, music education, the programs of music education and then harmony and the developments in the harmony through history. Also, one can get information (The definition of accord, the kinds of accord, the basic positions in the 1st, 4th and 5th degree, vocal harmonization, the accords of 6 and 6- 4 and dominant 7s) extracted from the harmony sources, which were examined together with their examples carefully by the author of this study. At the final stage of the study, one can see the results related with the differences among the topics discussed through the study and solution proposals presented by the author. Within the study, a curriculum of the lesson of 'Harmony' and the musical behaviors (in terms of harmony education) which are aimed to teach students in first term, have been established and the statements of the experts related with the sources used have been used. As the method of data garnering, source scanning technique has been used all through the study.