Örgütsel iletişimin çalışanların iş tatmini üzerine etkisi: Malatya Organize Sanayi Bölgesi'ndeki orta ve büyük ölçekli işletmelerde bir uygulama
The effects of a person on the job satisfaction who studies on the organizational communication, an application on the middle and big administration in Malatya Organizated Industrial area
  1. Tez No: 161069
  2. Yazar: ARİF YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TİKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET İşletme yönetiminde örgütsel iletişim ve iş tatmini iki önemli konuyu oluşturmaktadır. Ayrıca örgütsel iletişim, iş tatminini doğrudan etkilemektedir. Bu çalışmanın konusu“Örgütsel İletişimin Çalışanın İş Tatmini Üzerine Etkisi: Malatya Organize Sanayi Bölgesi'ndeki Orta ve Büyük Ölçekli İşletmelerde Bir Uygulamazdır. Birinci bolümde kuramsal çerçeve yer almaktadır. Bu bölümün kısımları ise; ”Genel Olarak İletişim Kavramı ve Muhtevası“, ”İletişim Sürecinin Unsurları, İşleyişi ve İletişim Kurma Yolları“, ”Örgütsel İletişim Kavramı“, ”Örgütsel İletişimin İşleyişi ve Yapısı“, ”İş Tatmini“ ve ”İş Tatmini ile Örgütsel İletişim Arasındaki İlişkindir. İkinci bolümde Malatya'daki Orta ve Büyük Ölçekli İşletmelerde Bir Uygulama yer almaktadır. Uygulamada bu firmalardaki iş görenlere anket uygulanmıştır. Elde edilen veriler bilgisayar ortamında, uygun istatistiksel tekniklerle değerlendirilmiş, sonuçlar tablolar aracılığıyla sunulmuştur. İşgörenlerin örgütsel iletişim konusundaki algıları, beklentileri ve bunlar arasındaki farklılıklar araştırılmıştır. Sonuç olarak bu açıdan kısmi bir farklılık görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The organisational communication and satisfaction of job constitute the two important subjects in the administration Management Also, organizational communication affects the job satisfaction directly. The subject of this study: The effects of a person on the job satisfaction who studies on the organizational communication, an application on the Middle and Big Administrations in Malatya Organizated Industrial Area. In the first part association subject to takes place. The sections of this part are:“The Communication Concept and Content Generally”, The Canponents of Communication Process, Processing and the Ways of Communication“, ”The Processing and the Structure of Organizatonal Communication“, ”Job Satisfaction and The Relation Between the Work Satisfaction and Organizational Communication." In the second part, an application on the Middle and Big Administration in Malatya, takes place. In application, a questionaire has been applied to employees. The datas that we got have been evoluated with the suitable statistical tecniques in computer environmet and the results have been presented through the agency of charts. Two perception, expectation of employees about the organizational communication and differences between these have been rescarchec. In conclusion in this side a section difference has been seen.