A study on semiotic shift
Semiyotik kayma üzerine bir inceleme
- Tez No: 161092
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEYHUN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Bu yüksek lisans tezinin amacı, kültürel farklılıklar ve kültür değişimi sonucunda bazı göstergelerin değişime uğraması ile ortaya çıkan semiyotik kaymayı incelemektir. Semiyotik kayma üç biçimde ortaya çıkar: artma, eksilme ve değişme. Çok eski bir sembol olan Swastika ve samurai filmlerindeki Bushido kanunu analiz edilmiştir. Bu yüksek lisans tezi iki bölümden oluşmaktadır. Tezin birinci bölümünü, konu hakkında teorik bilgileri sunmaktadır. Bu bölüm, farklı göstergebilimcilerin gösterge anlayışları ve semiyotik ile ilgili gösterge, gösteren, gösterilen, indeks, ikon, sembol, düzanlam, yananlara, sentagmatik ve paradigmatik ilişkiler, mit ve kod gibi terimlerin tanımlama ve açıklamalarını kapsamaktadır. İkinci bölüm, semiyotik kaymayı ve semiyotik kaymanın Swastika ve Bushido kanunu üzerinde incelenmesini ele almaktadır. Tezin ikinci bölümünde Swastika sembolünün değişik kültürlerde anlamlandırma sürecinde farklı yorumlanması üzerinde yoğunlaşmaktadır. Samurai tarihi American ve Japon samurai filmlerindeki Bushido kanunu tanımlamasını netleştirmek amacı ile verilmiştir. Bushido kavramında meydana gelen semiyotik kayma; Edward Zwick'in Son Samurai adlı filmi, Jerry London'nın Shögun adlı televizyon dizisi ve and Akira Kurosawa' nın Yedi Samurai adlı filmi analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The aim of the present thesis is to analyze semiotic shift that some signs have undergone due to cultural difference(s) or change(s). Semiotic shift suggests itself in three distinct ways: addition, deletion and modification. The semiotic shifts in the ancient symbol Swastika and ethic code of Bushido in samurai films have been presented. This master's thesis consists of two chapters. Chapter 1 of the thesis represents the theoretical background of the thesis. It contains the sign notion of different semioticians and the definitions and explanations of terms related to the subject such as sign, signifier, signified, index, icon, symbol, denotation, connotation, syntagmatic and paradigmatic relations, myth, and code. Chapter 2 represents the semiotic shift and its implementations on Swastika and the ethic code of Bushido. The chapter concentrates on the different interpretations of the Swastika on the process of signification in different cultures. The history of samurai in Japan is given to clarify the portrayal of the Bushido, the way of the warrior, in American films and Japanese samurai films. The Last Samurai by Edward Zwick, Shögun by Jerry London and Seven Samurai by Akira Kurosawa are analyzed in terms of semiotic shifts in Bushido.