Çokkültürlülük: Osmanlı Devleti ve Avrupa Birliği karşılaştırması
Multiculturalism: Ottoman State and European Union comparasion
- Tez No: 161093
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSAMETTİN İNAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
İİİ ÖZET Son zamanların en fazla tartışılan konularının başında“çokkültürlülük”konusu gelmektedir. Çokkültürlülük en kısa tanımıyla“bir bölgede birden fazla kültürün bir arada yaşamasıdır”. Çokkültürlülüğün sadece bir tane değil farklı politik uygulamaları vardır. Osmanlı Devleti çeşitli etkenlerle çokkültürlü bir toplum yapısına sahip olmuştur. Bu çokkültürlü toplum yapısında Osmanlı“çokkültürcülük”politikasını uygulamıştır. Avrupa Birliği son 50 yılda hızla büyüyen bir siyasi birlik olarak karşımıza çıkmıştır. AB devletleri de çeşitli etkenlerle“çokkültürlü”bir toplum yapısına sahip olmuşlardır. Bu noktada AB içindeki devletler dönem dönem farklı çokkültürlülük politikaları uygulamışlardır. Bunlar“kültürel çoğulculuk”,“entegrasyon”ve“asimilasyon”dur. Her iki devletin hüküm sürdüğü çağları ve çokkültürlülük bağlamında uyguladıkları politikaları göz önüne alarak bir değerlendirmeye gittiğimizde; her iki devletinde çokkültürlülük politikalarını uyguladığını fakat Osmanlı Devleti'nin AB'den daha üstün bir uygulama ve anlayış ortaya koyduğunu söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The multiculturalism has been the most debatable issue recent days. In a short definition, the multiculturalism can be described as the living of more than one culture within one region without leaving their differences and it includes various policies to be implemented. As it is known, the Ottoman Empire had been a“multicultural society”for different reasons. It is possible to claim that the Ottoman Empire applied the“policy of multiculturalism”. The European Union, as a growing entity had been increasingly emerged within last 50 years, implemented many kinds of multicultural policies because of its being multicultural building bloc such as“cultural plurality”,“integration”, and“assimilation”as we will explain in our thesis within detailed analysis. The Empire and the EU had been implemented these policies in different ages under different perceptions. We will compare these two applications diachronically and synchronically. We have tendency that the Ottoman Empire implenented a superior multiculturalism policies than the EU.