Mimarlıkta ekolojik tasarımın temsili olarak semantik öğelerin irdelenmesi
Examination of semantic components as representation of ecological design in architecture
  1. Tez No: 276838
  2. Yazar: EMRE ERTUĞRUL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET TERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tez kapsamında geçmişten günümüze çevreci düşüncenin mimarlık uygulamaalanındaki yansımalarını estetik açıdan ele alarak, çevre düşüncesi ile birlikte değişenmimarlık paradigmasının mimari dil üzerindeki etkileri araştırılmaktadır. Tezçalışmasını oluşturan bölümler ve içerikleri su şekildedir:Birinci bölümde, mimarlıkta çevreci düşüncenin yarattığı biçimsel farklılaşmalarınmimari nesne-insan ilişkileri bağlamında oluşturduğu iletişimsel ve estetik değerlerüzerine genel bir değerlendirme yapılmakta, buna göre çalışmanın amacı, kapsamı veyöntemi ortaya konmaktadır.İkinci bölümde, tez kapsamında çevre duyarlılığı taşıyan mimarlık eylemlerini ifadeetmek için başvurulacak terimleri belirlemek amacıyla mevcut terim ve kavramlarınbir irdelemesi yapılmakta, Mimarlıkta göstergebilim, Mimari dil, Mimarlıkta anlam,paradigma, paradigma değişimi, etik ve estetik kavramlarına yer verilmektedir. Buşekilde çalışmanın kavramsal altyapısı açıklanmaya çalışılmaktadır.Üçüncü bölümde, örnekler üzerinden mimaride çevreci düşüncenin etkisiyle ortayaçıkan biçimsel farklılaşmalardan bahsedilmekte ve mimari objenin semantik öğeleriolarak ekolojik tasarımın göstergelerinin bir sınıflandırılması yapılmaktadır.Dördüncü bölümde, ekolojik tasarımın farklı tematik yaklaşımları ortaya koyulmaktave bu başlıklar altında sınıflandırılmış örnekler üzerinden 3. Bölümde ortaya konulanekolojik tasarım göstergelerinin semantik bir okuması yapılmaktadır.Beşinci bölümde, sıklıkla tekrar edilen ekolojik tasarım nesnelerinin biçimleri vevaat ettikleri ekolojik işlevler arasındaki ilişki üzerine, toplum içinde olası biruzlaşının araştırılması için bir alan araştırması yapılmakta ve araştırma bulgularıdeğerlendirilmektedir.Altıncı bölümde, tez çalışması sonucu elde edilen bulgular değerlendirilmekte veekolojik tasarımın mimarlık diline etkisi üzerine düşüncelere yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
The scope of this study is to research the impacts of shifting paradigm of architectureby means of covering the reflections of enviromental ideology in architecturalpractice from past to present, in terms of aesthetics. The sections and the contents areas fallows:In the first section, its aimed to carry out a general assessment in the context ofhuman-object relationship; about the communicative and aesthetic values ofemerging architectural forms which are influenced by the environmental ideology.With reference to that, the purpose of the study, the scope and the methodology ismentioned.In the second section, existing terms and concepts are examined for determining theterm that will be refered to express the architecture actions with enviromentalsensitivity, and terms like architectural semiotics, architectural language, paradigmshift, ethics, aesthetics are also included. By this way the framework of the study isaccounted.In the third section, the emerging differentiations in forms that is influenced byenviromental ideology in architecture are mentioned, and signs of ecological designare classified as semantic components of architectural object.In the fourth section, the thematic approaches of ecological design are introduced,and through the examples that are classified under these articles; it?s aimed to make asemantic reading of ecological design signs which are mentioned in third section.In fifth section, a field research is carried out for researching a possible consensiuson the relation between the promised functions and the forms of the ecologicaldesign objects. which are frequently repeated; and the findings of research areassessed.In the sixth chapter, the findings of the thesis work are assessed and the ideas on theimpact of ecological design on language of architecture are mentioned.