Bornova'da zeytin ağaçlarında zararlı Parlatoria oleae (Colv.)'nin 1989 yılındaki populasyon durumu üzerinde incelemeler
- Tez No: 16110
- Danışmanlar: PROF.DR. ESAT PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
35 ÖZET 1989 yılında Bornova'da zeytin ağaçlarında zararlı P. Oleae (Colv. ) (Horn. tDıaspididae) 'nin tanınması, populasyon yoğunluğunun aylara göre değişiminin incelenmesi amacıyla "bu çalışma ele alınmıştır. Çalışma birbirinden farklı olduğu kabul edilen dört bölgede yürütülmüş ve seçilen ağaçlardan 4 Nisan' dan itibaren 29 Kasım' a kadar yaprak ve meyve örnekleri alınarak değişik biyolojik dönemdeki bireyler sayılmıştır. Bornova'daki meteorolojik verilere ve literatür bilgilerine dayanarak yapılan hesaplamalar sonucunda zararlının teorik döl sayısının 2,13 olabileceği saptanmıştır. Nisan- Kasım ayları arasında yürütülen çalışmada birinci dölün 19 Nisan' da başladığı, 89 gün sürdüğü, ikinci dölün 18 Temmuz' - da başlayıp 99 gün sürdüğü tesbit edilmiştir. Ayrıca 29 Ağustos tarihinden itibaren iki çalışma bölgesinde üçüncü dölün yumurtalarına rastlanılmıştır. Hareketli nimfler birinci dölde 26 Nisan 'dan itibaren 48 gün, ikinci dölde 26 Temmuz 'dan itibaren 61 gün, üçüncü dölde ise 6 Eylül' den itibaren 21 gün süreyle görülmüştür. Yaprak ve meyve' de yapılan sayımlar sonucunda elde edilen veriler ile 1989 yılında Bornova'ya ait sıcaklık ve nem değerleri cetvel ve grafikler halinde verilmiştir. Buna göre orantılı nemin yüksek, sıcaklığın ise düşük olduğu nisan-mayıs aylarında P.oleae'nin yoğunluğu oldukça yüksek görülmektedir. Buna karşılık sıcaklığın yük sek, orantılı nemin düşük olduğu temmuz-ağustos aylarında zararlı yoğunluğu yaprakta giderek azalmaktadır., Hareketli nimflerin meyveye geçiş yaptığı bu dönemde meyve 'de zararlı yoğunluğu artmaktadır. Kasım ayından itibaren zararlı yoğunluğunda tekrar artış görülmektedir.
Özet (Çeviri)
36 SUMMARY STUDIES ON THE POPULATION TREND OP Purlatoria oleae(Colv.) IN BORNOVA DURING 1989 WHICH IS HARMFUL ON OLIVE TRESS This study was planned to investigate the identifi cation and monthly population fluctuation of P. oleae which is harmful on olive trees in Bornova (Izmir-Turkey) during 1989. Studies were carried out in 4 different areas and leaves and fruits were sampled from selected trees between 4th April-29th November, and all individuals were recorded according to their biological stages. 'The theoretical generations were then calculated as 2.13 according to informations which were based on meteoro logical datae and concerning literature. The initial dates of first and second generations were determined as 19th April and 18 July, respectively. It was also determined that the first generation was continue almost 89 days while the second was 99 days. Besides, the eggs of the third ge neration were extraordinarily surveyed in two or 4 survey areas. Active nymphs of the first generation were followed during 48 days after 26th April, while the nyphs of second generation's during 61 days after 26th July. The active nymphs of third generation were traced during 21 days fol lowing 6th September. The results of the survey on the leaves and fruits were tabulated in the text with the temperature and relative humidity recordings of Bornova during 1989, as also graphi cally. The population density of P. oleae was found fairly nigher during April-May which the temperature was lover while the relative humidity prevails at higher percentages. The population density on the leaves of the pest was37 correspondingly lowered during July-August which the tem perature was increased while the relative humidity was con- trarily decreased. The population density on fruits was increased during this period which the active nymphs are moving to the fruits. The density of the pest was again found to increase by November.