Marmara bölgesinde yetiştirilen kolzalarda zarar yapan Ceuthorrhynchus (Col.-Curculionidae) türlerinin tanınmaları biyo-ekolojileri, zarar şekilleri ve ekonomik önemleri üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 16109
  2. Yazar: ERİM ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ESAT PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Kolza tarımının yıllardır yapıldığı ülkelerde olduğu gibi Trakya'da da kolzanın zararlılar yönünden önemli sorunu Ç. assimilis ve Ç. quadridens ' tir. Bun lardan ikincisi tohum kapsülü oluşmadan, diğeri oluştuktan sonra zarar yapan böceklerdir. Çalışmanın yapıldığı yıllarda ikincisinin populasyonlarında azalma gözlenirken ilkinin arttığı belirlenmiştir.' Toplanan örneklerin % 51.2'si Ç. assimilis, % 48.4 'ü C. quadridens ' in erginlerinden oluşmaktadır '.Kolza tarımının düzenli aralarla yapılmaya başlanması halinde daha da artması söz konusudur. Yılda 1 döl veren ve larva zararları önemli olan bu böceklerden; C. quadridens 'in erginleri şubat sonunda görülmeye başlar, martta yumurta koyarlar ve bit kinin çeşitli yerlerine bırakılan yumurtalardan çıkan larvalar, ana gövdeye ve sonunda kök boğazına kadar inerek buradan toprağa geçerler. Bir dişinin 23 yumurta koyduğu, kuluçka süresinin 10 gün olduğu ve yumurta konuluşundan ergin oluncaya kadar 57 gün gerektiği anlaşılmıştır. G. assimilis 'in erginlerinin ise; çiçeklenmeyle birlikte, martın ortasında kolzada görülmeye baş- 67ladığı, mart sonu- nisan başında harnuplara konan yumurtadan çıkan larvanın harnup içinde beslenerek toprağa indiği, bir dişinin 21 yumurta koyduğu, kuluçka süresinin 11 gün olduğu, yumurta konulusundan ergine 58 gün gerektiği belirlenmiştir. G. quadridens ' in zararının, kolzanın hızla geliştiği döneme rastlaması, bunun telafisi imkanını verirken, Ç. assimilis'in tohumlarla belendiği ve 1 ergin/ bitki yoğunluğunda % 6.4 ürün_ kaybına. neden olacağı saptanmıştır. Aynı yoğunlukta Ç. quadridens için bu oran % 1.26 olarak hesaplanmıştır. 68
Özet (Çeviri)
SUMMARY INVESTIGATIONS m THE MORPHOLOGIES, BIO-ECOLO GIES, DAMAGES and ECONOMIC IMPORTANCE OP Ceuthorrhynchus spp. (Col., Curculionidae) ON OIL SEED RAPE IN MARMARA REGION The main pest problem of oil seed rape is Ç. assimilis and C. quadrides in Trace Region of Turkey similar to all other countries where rape is grown. Ç. quadridens a pest which makes the damage before silique formation and Ç. assimilis is after. It was observed that C. assimilis population was increasing versus C. quadridens during the years this study. In case of a continuous and regular culti vation of rape, especially C. assimilis population is expected to increase dramatically. Both species are giving only one generation du ring a year but they give an important damage during their larvae period. Adults of 0. quadridens appears ead of February which egg laiög in March to the various parts of i plant larvae s penetrates to the stem of the rape just after incubation and mote to the roots. Each female 69lays 23 eggs. It was observed that incubatiöâ period is 10 days. It takes 57 days from egg lading to adult. C. assimilis population is first seen flowering stage of rape about beginning of March. They lay,, eggs only to silique durtng end of March- beginning of Ap:-~ ril. Each female laya 21 eggs. It was observed that in cubation period of the eggs d5 11 days. It takes 58 days from the egg to adult. The damage of C. quadridens gives time rape to recover itself because of its rapidly growing period. It was also observed that Ç. assimilis could only give damage if 1 adult/ 1 rape concentration is higher than 6.9 %» 70