Aydın ilinde bazı zirai ilaç bayileri ve çiftçilerin zirai mücadele uygulamalarının durumu hakkında araştırmalar
Investigations on some situations of plant protection applications of pesticide marketing agencies and farmers in Aydın (Turkey)
- Tez No: 16111
- Danışmanlar: DOÇ.DR. RUŞEN ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
- 34 - ÖZET Bu çalışmanın amacı, Aydın ilindeki zirai mücadelenin uygulanmasında ve başarıya ulaşmasında önemli role sahip olan zirai ilaç bayileri ve üreticilerin zirai mücadele uygulamalarının durumunu saptamaktır. Bu amaç için, Aydın il sınırları içinde, ilçelerde ve olanaklar ölçüsünde gidilebilen köylerde rastgele karşılaşılan 40 üretici ve 25 zirai ilaç bayii ile karşılıklı görüşmeler şeklinde anket yapılmıştır. Bayiler ve üreticiler için ayrı anket formları kullanılmıştır. Çalışmada, amaca yönelik olarak zirai ilaç bayilerinin öğrenim durumları, üreticilerin zirai mücadele ilaçları hakkındaki görüşleri, ilaçları uygulama şekli ve bilmediği konularda başvurduğu yerler araştırılmıştır. Ayrıca, bayiler ve üreticilerin teknik bilgi durumu ve kullanılacak zirai mücadele ilacının seçiminde dikkat ettikleri hususlar ile bayi; -üretici ilişkileri de incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar ışığında, zirai mücadele uygulamalarının amacına yönelik bazı öneriler sunulmuştur. Anketi yapılan zirai ilaç bayilerinin % 16 'sı Bitki Koruma Bölümü' nden mezun Ziraat Mühendisidir, İlkokul mezunlarına kadar varan zirai dalda hiç öğrenim görmemiş olan bayilerin oranı % 32'dir. En çok zirai ilaç kullanılan ürün olarak pamuk belirtilmiştir. Anket yapılan bayilerin % 68' i, üreticilerin zirai ilaçlar üzerindeki tavsiye dozuna uymadıklarını belirtmiştir. Üreticilerin zirai ilaçlar üzerindeki tavsiye dozlarına uymama sebebi olarak ; bayiler ve üreticiler, zirai ilaç fiyatlarının yüksekliğini ve zirai ilaçların etkisizliğini vurgulamıştır. Zirai ilaç bayilerinin % 60' ı ticari isimle ilaç isteyen üretici oranını % 81-100 arasında vermiştir. Aktif maddesine de bakarak ilacı satın aldığını belirten üretici oranı ise % 25 'dir. % 28 oranında bayi ilaç satın alırken her şeyi bayiye bırakan üretici oranını- 35 - % 61-100 arasında belirtmiştir. Bayilerin % 36'sı üreticinin zirai ilaç satın alırken kendi tecrübesinden yararlandığını, üreticilerin % 20' si ise sadece bayiden yararlandığını belirtmiştir. Zirai ilaç bayilerinin % 80' i üreticinin ilaçlardan memnun olmadığını, sonuç alamadığı şeklinde şikayet ettiğini belirtmesine rağmen üreticilerin % 37 'si zirai ilaçlardan sonuç alabildiğini ve memnun olduğunu belirtmiştir. Zirai ilaç bayilerinin % 68' i bilmediği konularda zirai kuruluşa başvuran üretici oranını % 1-20 arasında vermiştir. % 28 oranında bayi ise kendilerine başvuran üretici oranının % 81-100 arasında olduğunu belirtmiştir. Zirai ilaç bayilerinin % 68' i pestisit sözcüğünün anlamını bilememiştir. Üreticiler için bu oran % 75 olarak bulunmuştur. Bayilerin % 68' i, zirai ilaç bayilerinin ticari amacının ağır bastığını, % 24' ü ise ticari ve üreticiye yardımcı olma amacının dengede olduğunu belirtmiştir. Üreticilerin % 50' si zirai ilaç bayilerine güvenmediklerini, bilgilerinin yetersiz olduğunu ve kâr amacıyla bu işi yaptıklarını belirtmiştir. % 97.5 oranında üretici, zirai mücadele ilaçları bayilik izninin tecrübeli ziraat mühendislerine verilmesinin daha yararlı ola cağını ifade etmiştir.
Özet (Çeviri)
- 36 - SUMMARY INVESTIGATIONS ON ' SOME SITUATIONS OF PLANT PROTECTION APPLICATIONS OF PESTICIDE MARKETING AGENCIES AND FARMERS IN AYDIN (TURKEY) The aim of this study is to determine the condition of the plant protection applications of the farmers and pesticide marketers in Aydın which pay an important role in applying and successing of the agriculture. For this purpose, the questionnaire was made with 40 farmers and 25 pesticide marketers met at random in Aydın province and its counties. Separate questionnaire forms were used for the farmers and marketers. As directed to main purpose, the educational status of the marketers and the applications of farmers about the plant- protection etc. detailly were searched. Also, technical backgrounds of farmers and marketers and things that they pay attentions in prefering the plant protection and farmer - marketer relations were examined. And with the help of results obtained- some suggestions directed to the purpose of the plant protection applications were presented. 16 % of marketers mentioned in the questionnaire were graduates of Plant Protection Departments of Faculties of Agriculture and 32 % of the marketers had no agricultural education background. It was indicated that most of the pesticides were being used for the cotton. 68 % of the marketers stated that“the farmers never obey the recommendation doses on the pesticide”. High prices and low effects of the pesticides were explained as the reasons for this situation. 60 % of the marketers stated the rate of the farmers asking for the pesticide with its trade mark as 81-100 %. 25 % of the far mers were considering important the active ingredients of the pesticide.- 37 - 28 % of the marketers stated the rate of the farmers buying the pesti cide according to the marketer's recommendation as 61-100 %. 36 % of the marketers stated that the farmers were buying pesticides according to their own experiences. 20 % of the farmers stated that they were buying the pesticides only according to the marketer's recommendations. 80 % of the marketers explained that the farmers were not pleased with the pesticides and they had complainments about not to get any obtainable results. But 37 % of the farmers stated that they were pleased with the pesticides and got the desired results. 68 % of the marketers gave the rate of farmers consulting to an agricultural offices when they needed some technical informations as 1-20 %. 28 % of the marketers stated the rate of farmers consulting to them for technical informations as 81-100 %. 68 % of the marketers could not know the definition of the word“Pesticide”. For the farmers, this rate was found as 75 %. 68 % of the marketers stated that the commercial purposes had the strongest influence on their jobs. But 24 % of them stated that the commercial purposes and purpose of helping to the farmer were equally - weighed. 50 % of the farmers stated that they did not rely on the marketers because of the fact that the background of marketers were insufficient and they had mainly commercial purposes. 97.5 % of the farmers using pesticide stated that it would be profitable if only the agricultural engineers made the job of pesticide marketing.