Türkiye'nin modernleşmesinde ordunun rolü
- Tez No: 161123
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YUSUF ŞEVKİ HAKYEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
02. Özet Modernleşme; ekonomiyi, siyaseti, inanç sistemlerini, kültürü kısacası toplumun tamamım kapsayan toplumsal bir süreçtir. Modernleşmenin bel kemiğini sanayileşme, rasyonelleşme, laikleşme ve bürokratikleşme oluşturur. Ordular modernleşememiş toplumlarda çoğu zaman modernleştirici bir işlev yüklenmişlerdir. Dünyanın ilk düzenli ordusunu kuran Türklerde, tarihsel süreç içerisinde gelenekselleşmiş, bir“ordu-millet”geleneği oluşmuştur. Kurulan bütün Türk devletlerinin siyasi ve idari yapısı, askeri gelenekle bütünleşmiştir Türk Ordusu, Türk modernleşme sürecinin, merkezi kurumu olma niteliğine sahiptir. Osmanlı'nın son dönemlerine doğru yozlaşmanın sembolü olarak görülen askerlerin ve ordunun (son dönem yeniçeriler), III. Selim ve II. Mahmut dönemlerinden itibaren toplumda yemlik ve modernleşmenin odağı konumuna dönüştüğü görülür. Türkler' in çağı yakalama arayışları içerisinde ilk modernleşme çabalan askeri alanda başlamıştır. Orduyu modernleştirmek; eğitim, teknoloji ve yapı bakımından Avrupa orduları benzeri bir ordu yaratmak olarak algılanmıştır. Bu anlayış doğrultusundaki çabaların doğal sonucu olarak da, Batı normları ve değerleri Türk toplumuna ilk kez ordu üzerinden girmiştir. Osmanlı yönetici sınıfının bu modernleşme çabalarından asıl maksadı, kendi varlıklarını ve güçlerini sağlamlaştırıp sürekli kılmaktır. Ne var ki bu çabalar beklenenin tam tersi bir sonuç doğurmuş; bir yandan Osmanlı yönetici sınıfının sonunu getirirken, öte yandan da Atatürk Devrimleri'nin zeminini hazırlamıştır. Atatürk Devrimleri'ni gerçekleştiren liderler kadrosunun bu kurum içinden çıkmış olması da bir rastlantı sonucu değildir. XX. yüzyılın en büyük devrimcisi ve en önemli lideri Mustafa Kemal Atatürk yalnızca Türk siyasi elitlerinin değil, Türk askeri elitlerinin de en önde gelen ismidir. Geleneksel olarak Türk Ordusu askerlik dışında da birçok görevler üstlenmiş, siyasi ve sosyal değişim unsuru olarak Türkiye'nin kalkınma süreci içinde birçok önemli görevler yerine getirmiştir. Bütün bunların doğal sonucu olarak da halktan büyük kabul ve destek görmüştür. Bu sayede üstlendikleri siyasi rolleri, çoğunlukla şiddetli çatışmalara meydan vermeden yerine getirmişlerdir VTürk Ordusu; modern yaşamın değer, tutum ve davranışlarını, kısacası çağdaş kültürü, askerlik çağma gelmiş her yetişkin Türk insanına öğretmek, batılı anlamda modern kurumların devlet mekanizmasında yerleşmesini, siyasal ve toplumsal manada yapılan devrimlerin Türk insanı tararından benimsenmesini sağlamak amacıyla öncü bir rol oynamıştır. Türk modernleşmesinin itici gücünün Türk Ordusu olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Günlük siyasetin dışında kendisine özel bir rol belirleyen Türk ordusu, günümüzde de üstlendiği modernleşme liderliği pozisyonunu korumaktadır. VI
Özet (Çeviri)
03. Summary Modernization is a process, which include whole the society like: economy, politics, religions and culture. Modernization's backbones are; industrialization, rationalization, laicization and bureaucracy. As we see in the past, armies, belong to non-modernized countries, took important role on society to complete this mission. In the Turks, who founded first ordered and organized troops in the world, there is a traditional relation between army and society. We can easily see that, most of the politics and managerial structures, which Turks founded, helped by the armies. The Turkish Army, always has designated role in forming modernization in governments and society. Despite at the last period of the Ottoman Empire, the Turkish Army was the symbol of degeneration and reactionary, especially in the Jenisarry troops. After the revolutions in the army made by the Sultan Selim III. and Sultan Mahmud II., the Turkish army became modernized. New war tacticts, new troops and new cavalaries founded. By the time, this modernization reflected to the society and again the Turkish army became the symbol of the modernization. As in all countries, to catch the age, development started from the army in Ottoman Empire. The Turks modernized the army by opening new war academies, new technological factories and designing the army formation as the west armies. They also brought foreign generals and specialists to educate the army. Because of these improvements, west norms entered on society over the Turkish army. The main aim of the governments of the Ottoman Empire is to strong themselves over the society and continue their own power. But this development effected inverse as they wanted. These reforms started a new way of looking to the public and based on the revolutions of democracy and Atatürk. All the staff, who played an important role in revolution of republic, was born from this mentality. Mustafa Kemal Atatürk, the powerful revolutionist of the age of 20th century, was not only the elite leader of the Turkish politicians; he was also commander in chief of the Turkish Army. VIITraditionally the Turkish Army have taken on different missions in developing process of the Republic of Turkey. Because of these, they have accepted and found supporters from the huge part of the public. This helped them to complete their missions without shedding blood. Turkish Army played a pioneer role in educating society with value, attitude and behaviours of the modern life. Also they always mentioned the importance of the culture of the age. They also protect the modern associations while they were settling down. On the other hand, they helped to the public to adopt revolutions. There is reality that the Turkish Army is the pushing power figure of modern Turkish Republic. By designating a outside role in the daily politics, still a powerful defender of the modern Republic of Turkey today. VIII