Mahmut Goloğlu hayatı, kişiliği, düşünceleri, siyasi faaliyetleri ve eserleri
Mahmut Goloğlu his life, his character, his thoughts, his political movements and his works
- Tez No: 161134
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇAĞATAY OKUTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Biography
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
02.Özet Milli devlet ilkesi ile kurulan ve kuruluş ilkelerinden biri de milliyetçilik olan Türkiye Cumhuriyeti, Türk kültürüne dayalı milliyetçilik esası üzerinde yükseltilmeye çalışılmıştır. Mahmut Goloğlu'nun milliyetçilik anlayışı da kültür birliği esası üzerinde milli bir kültür yaratma ve bu yolla benzer bir millet oluşturma düşüncesine dayanmaktadır. Goloğlu, Türk kültürü temelinde Türk milli şuurunun güçlendirilmesi ve milliyet duygusunun uyandırılmasını amaçlamıştır. Türk kültürünü milliyetçilik anlayışının temeli sayan Mahmut Goloğlu, Türk milliyetçiliği fikrinin benimsenmesi, Atatürk'ün ve Atatürk İlkeleri'nin anlatılması, anlaşılması ve tanıtılması için çaba sarf etmiştir. VII
Özet (Çeviri)
03.Summary Turkish Republic, which is established with the principle of national state and one of the establishment principle nationalism, has been tried hard to develop with the nationalism based on Turkish culture. Mahmut Goloğlu's comprehension of nationalism is based on the idea to create a national culture based on unity of culture and create a similar naiton. Goloğlu aimed to develop Turkish national tought and to awaken the feeling of nationality on the base of Turkish culture. Mahmut Goloğlu who considered Turkish culture as the basic of the comprehension of nationalism, tried hard to adopt the idea of Turkish nationalism, to explains to understand and to introduce Atatürk and Atatiirk's Principles. VIII