Kargo taşımacılığında internet ve mobil ortamlarda sunulabilecek hizmet uygulamaları ile ilgili tüketicilerin bilgi, kanaat ve beklentilerini belirlemeye yönelik bir araştırma
A study which is determining the consumers' knowledge and opinions related with the cargo carrying services on internet and with mobile equipments
- Tez No: 161133
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN AYYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
02.Özet Toplumların yaşam standartlarım yükseltmede etkili olan faktörlerin başında lojistik faaliyetleri gelmektedir. Lojistik faaliyetleri günümüzde, fiziksel akışın yönlendirilmesi şeklinde ele alınan akış yönetimi olarak değerlendirilmektedir. Fiziksel akışın yönlendirilmesi, bilişim sistemi ile bu sistemin çalışmasını sağlayacak iletişim sisteminin varlığı ile mümkün olabilir. Bu açıdan bakıldığında, yönetim sisteminin bilgi işlem sistemine odaklandığı söylenebilir. Bilişim ve bunu destekleyen iletişim sistemleri, lojistik faaliyetlerinin eşgüdümü için ana rolü üstlenmektedirler. Tüm bu sistemleri en optimal şekilde organizasyon içerisinde uygulayabilmek ancak başarılı bir lojistik yönetimiyle olabilir. Çalışmanın amacını bilişim ve iletişim sistemlerinin başarılı bir lojistik yönetimi anlayışıyla kargo taşımacılığı sektörüne uygulanabilirliğinin araştırılması teşkil etmektedir. Bu sektör içerisinde pazarlama karmasının incelenmesi ve mevcut olanakların ne yönde ve ne şekilde geliştirilebileceği ve sektörün bu noktada kazanımlarının neler olabileceği araştırılarak varılan netice açıklanmıştır. Dört bölümden oluşan tez çalışmasının birinci bölümünde pazarlamada lojistiğin yeri ve önemine ve işletmelerin lojistik faaliyetlerinde etkinliklerini arttırmanın yollarına değinilerek lojistik yönetimi ile ilgili genel bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde kargo taşımacılığının gelişimi ile kargo taşımacılığında pazarlama bileşenleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde kargo taşımacılığında internet ve mobil ortamlarda sunulabilecek hizmet uygulamalarına yer verilmiştir. Son bölümde ise, kargo taşımacılığında internet ve mobil ortamlarda sunulabilecek hizmet uygulamaları ile ilgili tüketicilerin bilgi, kanaat ve beklentilerini belirlemeye yönelik Doğu Karadeniz Bölgesi kapsamında yapılan bir anket araştırmasından elde edilen bulgular değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
03.Summary To promote the life standart of societies logistic activities are the most important and effective factors among others. Today logistic activities are known as the management's flow of handled directing physical flow. Directing physical flow is only possible with the presence of data processing systems and operating connection systems of these data prcessing systems. At this point of view it can be said that management systems focused on the data processing systems. For the hormonization of logistic activities, data processing and supporting connections systems undertake the main role. For optimal implementation of all these systems within an organization can be achieved with the successful logistic management. Main aim of this study is to investigate the applicability of data processing systems and supporting connection systems with a successful logistic management perspective to the cargo carrying sector. Marketing mixing in these sectors and how and in which directions the present possibilities can be improved and what are the achievements of sectors in these points were surveyed and underlined in this study. This thesis consists of four chapters. In the first chapter; tackled with the logistics' place and importance in marketing and ways to increase activity effectiveness of businesses' and general information given on logistic management systems. In the the second chapter; progress of cargo carrying and marketing components of cargo carrying were surveyed. In the third chapter; service applications which can be given on mobile and by internet were tackled with. In the last chapter; findings of a quastionnaire which was realized in the Eastern Black Sea Region with the aim of determining the consumers' knowledge and opinions related with the cargo carrying services on internet and with mobile equipments were evaluated. IX