Haçın Hıristiyan teolojisindeki yeri ve önemi
Importance and place of cross in the theology of Christianity
  1. Tez No: 161267
  2. Yazar: AHMET GÜL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FUAT AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Haç, Hıristiyan akidesinin temelini oluşturmaktadır. Hıristiyan inancı, bu esas üzerine şekillenmiştir. Pavlus'la başlayan haç teolojisi Hıristiyanlığın umdesi haline gelmiştir. Tez, bu konudaki gelişimi şahıslara indirgemeden ele almaya çalışmaktadır. Tez giriş, üç bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Birinci bölümde antik dünyada haç konusu incelenmiştir. Kadim medeniyetlerde görülen haç ve ona atfedilen anlamlar üzerinde durulmuştur, ikinci bölümde bir sembol olması hasebiyle haç ve haç sembolizmi konusu ele alınmıştır. Bu konu işlenmeden sembol ve sembolizm üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde haçın Hıristiyan teolojisindeki yeri ve önemine dikkat çekilirken Mesih'in ölümünün tüm insanlık için ifade ettiği anlamlar üzerinde yoğunlaşılmıştır. Çarmıha gerilen İsa Mesih'in asli günah ve keffaret konusu ile ilişkisi irdelenmiş ve bu vakanın önemi ortaya konmaya çalışılmıştır.Anahtar Kelimeler Haç, çarmıha germe, sembolizm, haç sembolizmi, asli günah, keffaret, kurtuluş, kurban.
Özet (Çeviri)
History of Religions Cross is basic belief of Christianity, and The Theology of Christianity is, in particularly based on it. The Theology of Cross which began with St. Paul became a central prenciple of Christianity. This thesis treats the progress of the subject without giving deal to any one. This thesis consists in an introduction, three chapters, and conclusion. The subject of Cross in ancient world was examined, in the first chapter. The Cross that was seen in ancient civilizations and its meaning which is attributed to it were focused on. In the second chapter, the Cross and symbol of Cross were studied due to its symbolic manner. Prior to this, symbol and symbolism were treated. In the third chapter, the place and importence of Cross in The Theology of Christianity were emphasized, and the meanings of Christ's death for the mankind were examined. It was studied that Crucifixion of Christ and relation with original sin, and atonement, and its importance.Keywords Cross, crucifixion, symbolism, symbolism of cross, original sin, atonement, salvation, sacrifice.