Sapanca-Kırkpınar'da yerleşmenin evrimi
The evolution of settlement in Kırkpınar
- Tez No: 161266
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CERCİS İKİEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET ANAHTAR KELİMELER: Kırkpınar, Sapanca Gölü, Yerleşme, Evrim, Arazi kullanımı, Sayfiyecilik Araştırma alanımızı oluşturan Kırkpınar Beldesi, Marmara Bölgesi'nin Çatalca-Kocaeli Bölümünde Sapanca Gölünün güney kıyısında yer alır. Kırkpınar kuzeyden Sapanca Gölü, doğudan Mahmudiye deresi, güneyden Samanlı Dağlan, batıdan Kurtköy deresi ile sınırlanmıştır. İdari olarak Sapanca ilçesine bağlı bir beldedir. Beldenin yüzölçümü 80 km2 olup, ilçe merkezine 5 km, il merkezine uzaklığı ise 24 km.dir. 19. yüzyılın sonunda Kafkasya ve Balkanlardan gelen göçmenler tarafından kurulmuş bir kır yerleşmesi olan Kırkpınar, doğal güzellikleri ve büyük merkezlere olan ulaşım kolaylığı nedeniyle günümüzde bir sayfiye yerleşmesi haline dönüşmüştür. Kırkpınar' da Yerleşmenin Evrimi 'nin birinci dönemi olarak 1870-1950 yılları arasındaki zaman dilimi kabul edilebilirken, ikinci dönemi 1950-1980 yıllan arasındaki süreç oluşturur. Yerleşme evriminin üçüncü dönemini ise 1980'li yıllardan günümüze kadarki süreç oluşturur. Ayrıca Kırkpınar Beldesi'nin fonksiyonları ve farklı arazi kullanışı incelendiğinde kırsal bir yerleşmede rastlanmayan şehirsel fonksiyonların geliştiği görülmektedir. Göstermiş olduğu bu hızlı gelişim ve alanla ilgili ayrıntılı bir çalışmanın olmayışı nedeniyle Kırkpınar inceleme konusu olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EVOLUTION OF SETTLEMENT IN KIRKPINAR KEY WORDS: Kırkpınar, Sapanca Lake, Settlement, Evolution, Land use, Recreation This study contains evolution of settlement and the undergo stages of settlement in Kirkpmar. Our research area is taking part in southern coast of Sapanca Lake in Çatalca-Kocaeli, which is division of Marmara Region. Kırkpınar bordered by lake of Sapanca from north, stream of Mahmudiye from east, the mountain of Samanlı from south and the stream of Kurtköy from west. Kirkpmar that devoted to province of Sakarya and the district of Sapanca is far from 5 km to Sapanca and 24 km to Adapazarı. It has 84 km2 surface areas. Before it was a small rural settlement that established by some families migrated from Caucasia but now it becomes a recreation area that its population is over 6000 and it increases in summers. The years between 1870 and 1950 can accepted the first period of the evaluation of Kirkpmar, the second period of evolution of settlement in Kırkpınar is the process of the years 1950-1980. The third period of evolution of settlement is the process covers beginning from 1980 until now. When the functions and different usage of areas examined in Kirkpmar, seen urban functions developed that couldn't meet at rural settlement. Because of this character of Kirkpmar, we select it for our research area. 8 IX