Destek mühendisliklerinin sistem mühendisliği sürecindeki yeri ve savunma sistemleri geliştirilmesinde kullanımı
Specialty engineerings in systems engineering process and its usage in system development activities
  1. Tez No: 161398
  2. Yazar: ZAFER ÖZLEBLEBİCİ
  3. Danışmanlar: DR. METE DOĞANAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Destek mühendislikleri Amerikan Federal Havacılık Kurumu (FAA) tarafından“sistemi, gereksinimleri, fonksiyonları, alternatif çözümleri ve etkileşimleri kendi özel uzmanlık disiplinlerine özgü özel yöntem ve araçlarla analiz ederek, gereksinimlerin belirlenmesi, alternatif çözümlerin sentezlenmesi, uygun alternatifin seçimi ile gereksinimlerin onaylanma ve doğrulama faaliyetlerine katkıda bulunan ve bu suretle sistem geliştirme sürecine yardımcı olan mühendislik gayretlerini bünyesinde barından sistem mühendisliği süreç elemanları”olarak tanımlanmıştır. Bu çalışmanın ana amacı, destek mühendisliklerinin ülkemiz savunma sanayiinde nasıl ve ne derecede kullanıldığını tespit etmektir. Birinci bölümde sistem mühendisliği süreci incelenmiş; destek mühendisliği kavramı, amaç ve faydaları üzerinde durulmuş ve destek mühendisliklerinin sistem mühendisliği süreci içerisindeki yeri ortaya konmuştur. İkinci bölümde, özellikle savunma sistemleri geliştirilmesi faaliyetlerinde kullanılan altı temel destek mühendisliği disiplininin (güvenilirlik, emniyet, insan faktörleri, bakım, lojistik destek ve parça mühendislikleri) uygulanma karakteristikleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde, savunma sanayii temsilcileri ile yapılan görüşmelere ait bulgular yer almaktadır. Bu bulgular temel araştırma sorusu olan;“Savunma sistemleri geliştirme sürecinde destek mühendislikleri ülkemizde nasıl ve ne derecede kullanılmaktadır?”sorusuna cevap arayacak şekilde değerlendirilmiştir. Çalışma“destek mühendisliği uygulamalarının sistem mühendisliği yaklaşımını benimseyen firmalar dışında tam olarak hayata geçirilemediği”ana sonucu ve destek mühendisliği uygulamalarını geliştirmeye yönelik önerilerle son bulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Specialty engineering is defined by the Federal Aviation Administration (FAA) as follows:“A systems engineering process component that analyzes the system, requirements, functions, alternative solutions and/or interfaces using specialized skills and tools. In this way, assists in the system development process with derivation of requirements, synthesis of solutions, selection of alternatives, and validation and verification of requirements”. The main purpose of this study is to illustrate how specialty engineering disciplines are put into practice in Turkish Defense Industry. After an analysis of systems engineering process, the first chapter explains the features, benefits, and purposes of specialty engineering. The importance of specialty engineering in systems engineering process is also discussed in this chapter. The six main disciplines of specialty engineering (reliability, safety, human factors, maintainability, logistics, and parts engineerings) are exclusively used in defense systems development activities. The second chapter focuses on implementation principles of these six disciplines. The third chapter introduces the findings of the interviews that conducted with representatives of the Turkish Defense Industry. These findings are analyzed in order to answer the main research question: How are specialty engineering disciplines put into practice in defense systems development process in Turkish Defense Industry? This study concludes that all suppliers of the Turkish Defense Industry, but the ones that use systems engineering approach, implement specialty engineering partially rather than as a whole. Recommendations to improve implementation of specialty engineering in Turkish Defense Industry are also provided in the final section of the study. m