Küreselleşme ve ulusal güvenlik (1990 sonrası)
Globalization and national security (after 1990)
- Tez No: 161410
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HAYDAR ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
ÖZET Bu tezin temel amacı Soğuk Savaş sonrası dönemde küreselleşme sürecinin getirdiği yeni güvenlik tehditlerini ve bu tehditlerin ulusal güvenlik kavramına olan etkilerini incelemektir. Başka bir deyişle bu çalışmada Soğuk Savaş dönemindeki güvenlik kavramının küreselleşmeyle birlikte geçirdiği dönüşüm süreci incelenmiştir. Bu kapsamda çalışmanın hipotezi“Soğuk Savaş sonrasında küreselleşme süreciyle birlikte yeni tehdit algılamaları ortaya çıkmıştır ve bu tehditler geleneksel ulusal güvenlik anlayışında köklü değişimlerin yaşanmasına neden olmuştur”şeklindedir. Bu hipotezi sınamak amacıyla, küreselleşmeyi ortaya çıkaran ve hızlandıran faktörlerle birlikte, bu sürecin ekonomik, siyasi, sosyal, kültürel boyutları ve bunların neden olduğu değişimler açıklanmıştır. Ayrıca güvenlik kavramının teorik alt yapısı, Soğuk Savaş sonrasında bu alanda gerçekleşen farklı yaklaşımlar, geleneksel güvenlik anlayışının temelini oluşturan nükleer silahlar ve bunların uluslararası sisteme getirdiği denge genel hatlarıyla tartışılmıştır. Son olarak küreselleşmenin yol açtığı yeni tehditler ve bunları oluşturan temel sebepler izah edilmeye çalışılmış; ulusal güvenliğin salt bir devletin kendi gücüyle gerçekleştirilemeyeceği vurgulanmıştır. Çalışmanın sonunda ulaşılan sonuç; ulusal güvenlik kavramının küreselleşmeyle birlikte büyük bir değişim geçirdiği, bu süreçte yaşanan gelişmelerin ulusal güvenliğin daha geniş kapsamlı olarak ele alınmasını gerektirdiği ve uluslararası işbirliğinin geçmişe nazaran daha önemli bir hale geldiğidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main purpose of this thesis is to investigate the new security threats which the globalization process brings, and impacts of these threats on national security concept. In other words it is investigated in this dissertation that evolution process of the security concept of The Cold War Era with globalization. In this scope, the hypothesis of the dissertation is“new security threats have emerged with globalization process after the the Cold War and these threats have caused radical changes in traditional national security comprehension”. In order to test this hypothesis, with the factors that emerge and accelerate globalization, the political, economical, cultural and social dimensions of the globalization process and the changes which these dimensions have caused are informed. Besides theoretical substructures of security concept, different approaches after the Cold War, nuclear weapons that constitute the foundation of traditional security concept and the balance of international system which nuclear weapons have yielded are generally discussed. At last new security threats that globalization has caused and the basic reasons which have constituted these threats are tried to explain and, it is emphasized that national security can not be achieved by only one state's own power. The conclusion of the dissertation is that national security concept has changed radically with globalization, developments in that process necessitate to take charge of national security more comprehensive and international cooperation is more important when it compared with the past. m