Evlerden yapılan hırsızlık olaylarında hırsızlık profili ile ilgili bir saha araştırması: Yenimahalle ilçesinde bir uygulama
A field survey in order to profile burglary victims in Yenimahalle district
- Tez No: 161425
- Danışmanlar: PROF.DR. ZAFER İLBARS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET Tezimizin amacı evden hırsızlık suçlan ile ilgili risk altında bulunan kesimi tespit ederek buna yönelik suç önleme yöntemleri geliştirmek ve hırsızlık mağduru olmada etkili olan değişkenleri ortaya koymaktır. Tezimiz altı bölümden oluşmaktadır. Bu çalışmanın birinci bölümünde suç olgusu ve hırsızlık suçunun bilinen tarihteki gelişiminden bahsedilmiştir. İkinci bölümü oluşturan kavramsal çerçevenin oluştuğu kısımda ise mağdurlara yönelik suç teorilerden Yaşam Tarzı ve Rutin Aktiviteler Teorileri ile Rasyonel Tercih Teorilerinden bahsedilerek çalışmamızın kavramsal çerçevesi oluşturulmuş ve evden hırsızlık olayları ilgili literatürdeki çalışmalar aktarılmıştır. Tezimizin kabulüne göre suçun oluşmasında suç fırsatlarının önemli bir etkisi mevcuttur. Rutin Aktivhe ve Yaşam Tarzı Teorilerine göre ise risk kişilerin yaşam tarzları ve Rutin Aktivitelerine göre değişmektedir. Bu mantık çerçevesinde evden hırsızlık suçlan açısından araştırma bölgemizde risk altında olan kişilerin tespiti ve suç önleme çalışmalarının bu risk dağılımına göre yapılması önem kazanmaktadır. Bu sebeple Yenimahalle İlçesi Jandarma sorumluluk alanında 2002- 2003 yıllarında meydana gelen evden hırsızlık olaylarının mağdurlar göz önüne alınarak 50 mağdura anket uygulanmış ve anket sonuçlarına göre mağdurların profili ve kişiler arasındaki risk farklılıklar ortaya konulmaya çalışılmıştır. Tezimizin en önemli bulgusu yaşanılan evin tipine göre zamansal olarak risk algısının değişiyor olmasıdır. Ayrıca mağdurların yaşının artması ile birlikte risk azalmaktadır. Tezimizdeki diğer bulgulardan dördüncü bölümde ayrıntılı bir biçimde bahsedilmiştir. Tezimizin beşinci bölümünde ise evden hırsızlık suçlarının engellenebilmesi için Konumsal Suç Önleme Kavramı çerçevesinde neler yapılması gerektiği ne gibi tedbirlerin feydah olabileceğinden bahsedilmiştir. Araştırmanın sonuç bölümünde ise alana ilişkin bulgular yemden yorumlanarak araştırma evrenindeki mağdurların profili ortaya konulmuş, kolluğun mağdurların tatmin düzeyini artırmak için neler yapabileceğinden bahsedilmiş,bölgede ne gibi bir suç önleme projesi yürütülebileceği önerilmiş ve mağdurların profilinin ortaya daha kolayca konulabilmesi maksadıyla kolluğun tutmuş olduğu tutanaklarda ne gibi değişkenleri de kayda alması gerektiği belirtilmiştir. u
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main goal of mis thesis is determining the persons who are at risk of being burglary victim. In the first chapter of this thesis we talked about what crime is and a brief history of burglary. There are six chapters in our thesis. In the second chapter, we constructed our conceptual frame around the victimologic theories of crime that are Routine Activities and Lifestyle Theories and Rational Choice Theory and also gave the literature about burglary. According our assumption, crime opportunity is very important in crime. Risks of persons are changing through their lifestyles and routine activities. So it is important to determine the risks of persons, who are under risk, and making new policies according that risk in our area in order to prevent burglaries. We interviewed with fifty victims who had been burglarized between the years 2002-2003 in Yenimahalle district According to interviews we tried to profile the victims of burglary and determine the risks of persons. The main finding of the study revealed that the risk is changing with the type of house and time. Also older people found at less risk. We talked about our results in chapter four. In chapter five we talked about what is Situational Crime Prevention and what we can do in order to prevent burglaries according to Situational Crime Prevention. In our result section we profiled the burglary victims and talked again about our findings. We argued what gendarmerie can do in order to satisfy victims of burglary and advance the service quality. What kind of crime prevention project can be used in Yenimahalle district also proposed in the result section. In order to profile victims of burglary easily gendarmerie should take into consideration some of new variables in reports. in