Kara Harp Okulu öğrencilerinin muharip sınıf tercihlerinde etkili olan tutum konularının belirlenmesine yönelik uygulamalı bir araştırma
An applied research intended to define the attitudes that influences the cadets military branching
- Tez No: 161426
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DOĞAN KÖKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET Kara Kuvvetleri Komutanlığının değişik görevlerini yerine getirebilmek maksadıyla bünyesinde bulunan personeli. bir branşlaşmaya tâbi tuttuğu görülmektedir. Bu branşların her birine askerî sınıf adı verilmektedir. Genel olarak sınıflandırma: hizmetin etkin bir şekilde yürütülebilmesi ve personelin sahip olduğu niteliklerden azami şekilde yararlanılacak görevlere aşamalı olarak getirilebilmesi için uygulanmaktadır. Bu kapsamda Kara Kuvvetlerinde görevli subaylar, helikopter pilotluğundan, personel işlerine, birlik komutanlığından, maliye işlerine kadar birbirinden oldukça farklı görevleri üstlenmekte ve kişinin sahip olduğu askerî sınıfı yaklaşık 30 yıl sürecek bir meslek hayatı boyunca bir subayın alacağı görevlerin temel belirleyicisi olmaktadır. Son altı yıla ait sınıflandırma istatistikleri incelendiğinde, harbiyelilerin Kara Havacılık, Hava Savunma, Muhabere, Jandarma ve Topçu sınıflarını, Piyade ve Tankçı sınıflarına nazaran daha çok tercih ettikleri görülmektedir. Bu araştırmada, harbiyelilerin muharip sınıf tercihlerine yönelik tutumlarını belirleyen ve etkileyen boyutlar araştırılmıştır. Elde edilen bulgulara göre harbiyelilerin muharip sınıf tercihlerini belirlemelerinde etkili olan boyutlar sırasıyla teknik bir sınıfta bulunma isteği, savaşçı ruhu, inisiyatif kullanma ve sorumluluk alma isteği, piyade sınıfına ilişkin düşünceler, harbiyelilerin hedefleri, düzenli bir hayat isteği, değerli olma isteği ve meslek sevgisi/iş tatmini boyutlarıdır. Araştırmanın sonuç bölümünde ise harbiyeliler tarafından daha az tercih edilen askerî sınıflara karşı yoğun bir talep oluşturulabilmesi için KHO ve K.K.K.lığı tarafından alınması gereken tedbirler öneri şeklinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT With the intention of performing various types of duties effectively, Land Foces Command assigns its officers to various branches in the Army. Branching within the Army serves two purposes: Maintaining mission effectiveness and assigning available personel to appropriate positions. As a result of this process, officers in the Land Forces Command take different types of positions ranging from helicopter pilot to personnel officer, from infantry officer to finance officer. Cadets assigned to a branch serves in this branch for all their military careers. Analyzing the last 6 years of branching statistics, this research concludes that that cadets' prefer army aviation, signal corps, air defence and field artillery to infantry and armor. Factors effecting the cadets' preferences for combatant military branches have been studied throughout this research. According to the information gathered so far, those attitudes are demand for a technical and technological work environment, warrior spirit, willingness to assume initiative and responsibility, judgments regarding the infantry, cadets' personal goals, desire for a tidy way of life, wish to be considered valuable, and professional affection and satisfaction respectively. In the conclusion part of the research, precautions to be taken by Turkish Military Academy and Army Headquarter to create demand towards the scarcely-preferred branches are proposed.