Başarısız devletlerin uluslararası güvenliğe olumsuz etkileri
Failed states negative effects to the international security
  1. Tez No: 161424
  2. Yazar: VELİ YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. HALDUN YALÇINKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
ÖZET Bu tezin temef gayesi başarısız devletlerin uluslararası güvenliğe tehdit oluşturup oluşturmadığını sorgulamaktır. Başka bir ifadeyle, çalışmanın tezi“başarısız devletlerin uluslararası güvenliğe tehdit oluşturduğu”şeklindedir. Bu tezi sınamak maksadıyla, dört bölümden meydana gelen çalışmanın birinci bölümünde, öncelikle uluslararası ilişkiler disiplininde varolan devlet ve güvenlik kavramının temel çerçevesi açıklanmıştır. Daha sonra ise, hipotezin şeklî temellerini oluşturmak için devlet ve başarısız devlet kavramı ile devletlerin başansız olmasına neden olan sebepler açıklanmıştır. Böylece, çalışmanın birinci bölümde başarısız devlet kavramı incelenmiş; ikinci bölümde ise, öncelikle güvenlik kavramı analiz edilmiş, sonrasında ise başarısız devletlerin başta ulusal güvenlikleri olmak üzere bölgesel ve uluslararası güvenlik için oluşturdukları tehditler tahlil edilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde başarısız devlet kaynaktı söz konuşu tehditlerin ortaya konulabilmesi maksadıyla; Lübnan, Tacikistan, Afganistan, Sierra Leone ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti, birer başarısız devlet olmaları ve bölgesel, uluslararası güvenlik için tehdit oluşturmaları nedeniyle, örnek olay olarak incelenmiştir. Çalışmanın son bölümde ise, başansız devletleri tahmin yöntemleri ile söz konusu devletleri daha güvenli kılmak için alınabilecek politik, ekonomik, sosyal ve emniyet ile ilgiti tedbirler incelenmiştir. Oluşturulan bu analizlerin sonuçları göstermiştir ki, başansız devletler uluslararası güvenlik için önemli bir tehdit kaynağı oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main porpuse of this thesis is to examine whether the international security is threatened by failed states, in other words a thesis of the dissertation is“the international security is threatened by the fatted states.”in order to test this thesis, first of ail, the basic framework of state and security thought at the discipline of international relations is explained. Secondly, due to the functions of the ideal state, the concept and the causes of failed states are debates in order to build the bases of the thesis. Finaly, failed state concept, the threats posed by fatted states to the international security analyzed and preventation of state failure debated. Nation-states fail when they are consumed by internal violence and cease delivering positive political goods to their inhabitans. Their goverments lose credibility and the continuing nature of the particular nation-state becomes questionable and illetigamate in the hearts and minds of its citizens are explained in the thesis. In this scope, Lebanon, Tajikistan, Afghanistan, Sierra Leone and The Democratic Republic of Congo analyzed as sample cases. The conclusion of the dissertation is that ttte international security is threatened by failed states. tfl