Askeri fabrikalarda verimlilik analizi ve 3 ncü Ana Bakım Merkezi Komutanlığı'nda bir uygulama
The productivity analysis in the military plants and an application of the 3 rd Military Plant Command
  1. Tez No: 161428
  2. Yazar: ALPARSLAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HALİL KAYIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harekat Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Üretimin olduğu her alanda kaynakları kullanmanın optimum düzeyini bulmak için, kullanılan kaynaklar ile sağlanan ürünler arasında oransal bir ilişkinin kurulması gereklidir. Verimlilik, kısaca çıktılar (mallar, hizmetler) ile bunların üretiminde kullanılan üretim faktörleri (kaynaklar) arasındaki oransal bir ilişkidir. Verimliliği artırmanın yolu öncelikle verimliliği ölçmekle olabilir. Ancak bu ölçümlerden elde edilen veriler analiz edilerek ortaya bir sonuç konabilir. Askerî fabrikalar, Türk Silahlı Kuvvetleri açısından büyük öneme sahip kuruluşlar olup envanterdeki silah ve benzinli araçların bakım, işletme ve idamesi için yenileştirme, imalat, üretim faaliyetlerini yürütmek, ARGE faaliyetlerini yapmak gibi görevleri yürütmektedir. Çalışmada öncelikle verimlilik kavramı tanıtılmakta ve ülke, sanayi ve işletmelerin ekonomik kalkınmaları yönünden önemi anlatılmaktadır. Ayrıca verimlilik ölçüm modellerinde kullanılan yöntemler açıklanmakta ve uygulamaları gösterilmektedir. Daha sonra uygulama alanı olarak seçilen 3 ncü Ana Bakım Merkezi Komutanlığı kuruluş ve yapısı ile faaliyetleri tanıtılmaktadır. Verimlilik analizlerinin önemi vurgulandıktan sonra 3 ncü Ana Bakım Merkezi Komutanlığında Kazukiyo Kurosawa modeli uygulanarak sonuçları değerlendirilmiştir. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Due to finding the optimum degree of using the sources in all areas, it is needed to form a relationship between the sources that are used and the products that are achieved by the ratios of them. Productivity is relationship of ratios between the outputs (goods, services) and the production factors (sources) that are used to produce the outputs. First of all, productivity can be increased by measuring it. One can only find a result by the help of the analysing the data that are obtained from these measurements. Military plants are very important organizations for Turkish Armed Forces that have the duties of the maintenance, operating and sustainment of the weapons and the gasoline fueled vehicles in our inventories, renovation, production, research and development. In this study first of all productivity concept is defined and its' importance for the country, the industry and the firms is emphasized. The technics that are used in productivity measurement models are explained and their applications are observed. The 3 rd Military Plant Command is the application of this study and its' organization and activities are presented. Kazukiyo Kurosawa model is applied to the 3 rd Military Plant Command and its' results are evaluated after emphasizing the importance of the productivity analysis. VII