Kritik askerî bölgelerde kimyasal terörist saldırılara karşı erken ihbar ve ikaz sistemlerinin yerleştirilmesi
The locating of dedection systems against chemical terrorist attacks in key military zones
- Tez No: 161479
- Danışmanlar: DOÇ.DR. CEVRİYE GENCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harekat Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Terörizm ile mücadele, günümüzün güvenlik anlayışında ve tehdit algılamasında, bütün büyük devletler ve askerî güçler düzeyinde öncelik kazanmıştır ve önümüzdeki yıllarda da bu tehdit algılaması önceliğini koruyacaktır. Global terör unsurları ellerindeki son derece gelişmiş silah sistemleri ile küresel düzene karşı büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Nükleer, biyolojik ve kimyasal silahlar ise taşıdıkları özelliklerden dolayı bu silah sistemleri arasında, terörist örgütler tarafından en çok tercih edilenlerdendir. Asimetrik savaş stratejisine göre şehirler, meskûn bölgeler, kritik sivil ve askerî tesisler terörizmin birincil hedefleri durumundadırlar. Ülkemizde de olduğu gibi yüksek şehirleşme oranından dolayı başlangıçta kent merkezlerinin dışında kurulan askerî bölgeler, zamanla yerleşim alanları ile çevrilmiş duruma gelmişlerdir. Bu durum, bahsedilen askerî bölgeleri, sivil halk arasına karışarak faaliyetlerine örtü sağlayan terörist unsurların saldırılarına karşı daha hassas bir konuma sokmuştur. Kentlerdeki askerî bölgelerin terörist bir saldırının öncelikli hedefi olmasının ikinci yönü ise, böyle bir saldırının kamuoyu ve halk üzerinde yaratacağı dehşetin büyüklüğüdür. Teröristler tarafından bu bölgelere yapılacak ses getirici saldırılarda, özelliklerinden dolayı kimyasal harp maddeleri ve kimyasal silahlar büyük bir olasılıkla kullanılacaktır. Bu çalışma, kritik askerî tesis ve bölgelerin bu tip saldırılara karşı savunulması ihtiyacından dolayı ortaya çıkmıştır. Problem formüle edilirken, en iyi mevzi yerlerini bulmak amacıyla noktasal ve görüş açılı dedektör sistemleri için sırasıyla Maksimum Kaplama ve Maksimum Beklenen Kaplama Modelleri temel alınarak iki ayrı model önerilmiştir. Önerilen modellerde dedektörier ve alarmlar olmak üzere iki ayrı tesis için en İyi mevzi yerleri bulunmakla birlikte, en uygun dedektör-alarm tahsisi de yapılmaktadır. Çalışmada bir tehdit noktasının kaplanabilmesi için, o noktanın en az bir dedektörün menzilinde olması, görüş açılı sistemler için ilgili tehdit noktasının aday noktasının görüş hattında olması ve en az bir alarmın dedektöre tahsis edilmesi gerekmektedir.Çalışmada uygulanan yönteme göre kritik bölgelerde, barış zamanından itibaren eldeki kaynaklara ve belirlenen önceliklere göre kimyasal saldırılara karşı savunma sistemi tesis edilmeye çalışılmıştır. Önerilen modellerle örnek bir kritik askerî bölge üzerinde çözüm ve analiz yapılmıştır. Seçilen askerî bölgeyle ilgili sayısal coğrafi veriler ArcView 3.2 yazılımı kullanılarak işlenmiştir. Seçilen bölgedeki noktalara ait bilgiler, JCreator 3.10 programında kodlanan ara yüz ile modellerin çözümünde kullanılan LINGO 8.0 programına parametre teşkil eden veri matrislerine dönüştürülmüştür. Ardından mevcut veri setine göre çözüm elde edilmiş ve değişik durumlar için analizler yapılmıştır. Bu çözüm ve analizler doğrultusunda sonuçlara ulaşılmış ve teklifler ortaya konulmuştur. Böylece, kimyasal savunma prensiplerinin temeli olan kirlenmeden sakınma prensibine göre, muhtemel kirlenme bölgesinde bulunan personel ve malzemenin emniyetli bir alana hareket ettirilerek görevlerine devam edebilmesi maksadıyla kullanılabilecek bir matematiksel model önerilmiştir. ııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Terörism is a global threat for world peace in our modern times. Global terrorism has the advantage of easily obtaining and using highly sophisticated weapon systems because they do not have any legal responsibility that prevents them from using terrorist tactics for their deadly attacks. Also big bosses and arm companies are ready to supply anyone with these developed weapon systems for money, regardless of for what reason these weapons will be used and whom will be suffered. Among these, maybe NBC mass destruction weapons are the most popular ones. They are preferred because they are easily obtained and used, and they can affect or kill many more people in contrast to conventional weapon systems. Therefore, chemical agents and chemical weapons has also these specialities which terörist organizations or groups highly demand for their usage. As well known, the main targets of terörists or asymmetric warfare are not only the cities and places in which comparatively more people live and work, but also key military facilities In which military operations are planned and executed. A chemical terroist attack against these key military facilities greatly helps the bad guys to conduct their horrible plans against innocent humanity. For this reason, this research is aimed to be done because of the necessity of planning chemical defence of key military zones in peace time against a possible chemical terörist attacks. Chemical dedectors and alarms, which warn, report, locate and identify chemical agents, are planned to be located in a military territory. By doing so, the optimum locations for dedectors and alarms and optimum matching between dedectors and alarms can be found and the key territory is covered with chemical defence system. sv