Askeri zırhlı kara araçlarının operasyonel ve lojistik performanslarının değerlendirilmesi
Evaluation of operational and logistic performances of military armored ground vehicles
- Tez No: 833803
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Ulaşım, Defense and Defense Technologies, Transportation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kayseri Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Askerî zırhlı araçlar, savunma ve güvenlik faaliyetlerinde kullanılan özel tasarım ve donanıma sahip araçlar olarak öne çıkmaktadır. Ayrıca, sivil faaliyetlerde de kullanılmakta olup kullanım amaçlarına bağlı olarak çeşitli özelliklere sahiptirler. Askerî operasyonlar sırasında doğru araç seçiminin, operasyonun başarısı için kritik önemi bulunmaktadır. Son yıllarda askerî zırhlı araçlar, gelişmiş zırh sistemleri, iyileştirilmiş iletişim yetenekleri ve gelişmiş mobilite özellikleri gibi en son teknolojilere sahip olarak önemli ilerlemeler kaydetmiştir. Bu ilerlemeler, modern savaş senaryolarındaki etkinliklerini artırmıştır. Bu tez çalışması, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin faaliyet gösterdiği bölgelerde kullanılan yerli zırhlı askerî araçların operasyonel ve lojistik performansını incelemeyi hedeflemektedir. Analiz sürecinde Bulanık AHP ve TOPSIS yöntemleri kullanılmıştır. Çalışmada, dört farklı operasyon sahasında uygulanmış ve Türkiye'de üretilen otuz iki alternatif zırhlı araç değerlendirilmiştir. Araç performansı, kapasitesi, hacmi, engel geçme yeteneği, muharip özellikler ve elektronik özellikler gibi altı ana kritere ve yirmi üç alt kritere dayalı olarak değerlendirme yapılmıştır. Bu kriterler, askerî zırhlı araçların genel operasyonel ve lojistik performansına katkı sağlayan temel unsurları içermektedir. Araştırma sonuçları, farklı operasyon türlerine göre araçların performanslarını karşılaştırmakta ve askerî planlamacılar ile karar vericilere, taktik ve lojistik hususları göz önünde bulundurarak belirli harekât gereksinimleri için en uygun zırhlı araç modellerini seçmede yardımcı olmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Military armored vehicles stand out as specially designed and equipped vehicles used in defense and security operations. They are also employed in civilian activities with various features depending on their intended purposes. Proper vehicle selection during military operations holds critical importance for the success of the operation. In recent years, military armored vehicles have made significant advancements by incorporating cutting- edge technologies such as advanced armor systems, improved communication capabilities, and enhanced mobility features, thereby enhancing their effectiveness in modern warfare scenarios. This thesis aims to examine the operational and logistical performance of domestically produced military armored vehicles used in the regions where the Turkish Armed Forces operate. The analysis process utilizes Fuzzy AHP and TOPSIS methods. The study includes the evaluation of thirty-two alternative armored vehicle models manufactured in Turkey across four different operational areas. The evaluation criteria encompass six main criteria and twenty-three sub-criteria, such as vehicle performance, capacity, volume, obstacle-crossing capability, combat features, and electronic characteristics. These criteria encompass fundamental elements contributing to the overall operational and logistical performance of military armored vehicles. The research findings allow for a comparison of vehicle performances for different types of operations, assisting military planners and decision-makers in selecting the most suitable armored vehicle models tailored to specific operational requirements, taking tactical and logistical considerations into account.