Kritik savunma teknolojilerinin K.K.K.lığı modernizasyon planı açısından değerlendirilmesi
Evaluation of critical defense technologies from the point of Turkish land forces modernization plan
  1. Tez No: 161491
  2. Yazar: MUHAMMET DEMİREL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KEMAL KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Teknoloji tüm kuşatıcılığı ile yaşantımızı sarmış durumdadır. Millî egemenliğin olmazsa olmazlarından olan savunma kavramı da bu kuşatıcılıktan nasibini almıştır. Muharebe alanları artık silah ve askerlerden ziyade onların kullandığı teknolojilerin üstünlük mücadelesinin yapıldığı yerler haline gelmiştir. Ülkelerin savunma ihtiyaçlarının, teknolojiye bu kadar bağlı ve bağımlı olduğu günümüzde, kritik teknoloji kavramı önem kazanmaktadır. Savunma sanayi içinde sadece 20-25 yıllık bir geçmişi olan kritik teknoloji kavramının önemi özellikle 1990'h yıllardan sonra anlaşılmıştır. Bu amaçla özellikle son on beş yıl içinde, teknoloji yarışında geri kalmak istemeyen ülkelerde, teknolojiye yön vermek ve kendileri için önem arzeden teknolojileri (kritik teknolojileri) belirlemek amacıyla yapılan öngörü çalışmaları hız kazanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Technology has been surrounded ail our life by its ail aspects. It is also same as a necessity in national hegemony. War field has become a superiority area of technologies of both friend and foe sides, rather than the users of it as a soldier or weapon system. In a world that all countries need technology as an obligation for their defence reqirements, critical technology has become more important. Critical technologies, having only 20 or 25 year past in defence industry, have got the importance, especially from the beginning of 1990's. In past 15 years, the countries that want to survive in technology race and direct it for their aims started to perform foresight studies to determine the technologies (critical technologies) laying importance for them. m