Harekât alanında muharip jet uçaklarının hava görev emrinin modellenmesi
Air tasking order generation of fighter aircraft in the theatre of operation
- Tez No: 161490
- Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL LEBLEBİCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harekat Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
ÖZET Gerek sahip olduğu üstün teknolojinin maliyeti ve kaybedilenin yerine konulmasının zorluğu, gerekse harekâta katkısı tartışılmaz olan hava unsurlarını etkin kullanmak, harekât alanında istenilen etkiyi sağlama yönünde önemli katkılar yapar. Bu yüzden hava unsurlarını doğru, zamanında ve etkin kullanma, tartışmasız bir zorunluluk olarak ortaya çıkar. Hava unsurları açısından harekât alanının oldukça sür'atli değişen çehresi de diğer yandan bir problem olarak ortaya çıktığında, planlama faaliyetleri oldukça önem kazanır. Bu çalışmada, istenilen kısıtlar doğrultusunda hedef-kaynak eşleşmesini sağlayan planlamanın gerçekleştirilmesi üzerinde yoğunlaşılmıştır. Kısıtlı planlama süresinde, aynı harekât alanı için karar vericilerin farklı isteklerini baz alarak mümkün olan en kısa sürede, farklı, en iyi atamaları oluşturmak ve karar vericilerin önüne alternatif planlar olarak koyabilmek amaçlanmıştır. Vİİİ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Using the air units which both the cost of the high technology owned by and the difficulty of replacing the missed one, efficiently makes indisputable benefit to the operation, and very important contribution to the provision of desired effect in the theatre of operation. For this reason, using the air units on the right time, appropriately and efficiently, appears as an unquestionable obligation. Because of the arousing of fastly changing aspect of the theatre of operation for the air units, the scheduling processes becomes very important. This study focuses on the achievement to obtain the schedule that matches the targets with resources subject to the desired constraints. In the limited planning time, accepting the decision-makers' desires as basis for the same theatre of operation, it is intended to form different and as good as possible assignments and to offer these as the alternative plans to the decision-makers as soon as possible. IX