Abanoz yaylası (Anamur-Mersin) ve civarının jeolojisi
- Tez No: 1615
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKARTUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Jeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Çalışma alanı Akdeniz bölgesinde, Orta Toros kuşağın da, Anamur ilçesi kuzeyinde ki Abanoz Yaylası civarında 15i km lik bir alanı kapsar. Çalışma alanı Permo-Karbonif er ' den günümüze kadar süren zaman aralığında çökelmiş birimleri kapsar. Haritası yapılmış sahada ayırt edilen birimlerin li- tolojik özellikleri, fosil kapsamları, kalınlıkları, sembol leri ve zaman aralığı karşılıkları genelleştirilmiş sütun kesitinde sunulmuştur. İnceleme alanında temeli Permo-Karbonif er yaşlı birim oluşturur. Bu birim kuvarsit »kireçtaşı, şeyl-marn ardalan ması ile belirle nir, Üst e doğru Üst Permiyen kireçtaşları na geçişlidir, Mezozoyik istifi Alt Triyas ile başlar. Bu birim üzerine Jura kireçtaşları transgressif olarak otur muştur,Jûr a- Alt Kretase kireçtaşları, Üst Kretase kireçtaş larına geçiş gösterir, Tüm bu birimleri Orta Miyosenin ya tay katmanlı kireçtaşları açısal uyumsuzlukla örter. Çalışma alanı KB-GE yönlü tektonik hareketlere maruz kalmıştır, Bölgede Triyas bindirmesi söz konusudur. Bu bindirmeye bağlı olarak faylar, kıvrımlar, şist emli eklem takımları gelişmiştir. Pliyosen devrinde meydana gelen rejyonal yükselme, Orta Miyosen kire çt a şlarında yüzeysel çatlaklara neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
The investigated area at the Abanoz high plateau in the north of Anamur Re gion( Middle Taurus Belt), This area is approximately 151 km. square and coverssedimantary ' sequence starting from Permian Carbonif'3r and continuing up to now. Lithologic features, fossil contents, thickness, symbols and interval equivalents of determined units in the mapped area are given in generalized stratigraphic columnar section. The basement of this studies area is Permian Carbonife aged unit, This unit is determined with quartzite, limestone, shale-marl interbedded and to top gradational contact to Upper Permian limestones. Mesozoic sequence are beginning Lower Triassic.This unit is uncomf ormably overlain by Jurassic-Lower Cretaceous limestones. Ju.rr.ssic- Lower Creta ceous limestones are gradational contact with Upper Creta ceous limestones. Middle Miocene(uniform bedded) limestones overlies all other units uncomformably. The research area has undergone tectonic processes in NW-SE direction. In connection with Trias sic overlap in the area, This overlap phase faults, folds and systematic joint sets also developed in the Paleozoıc-Mesozoıc aged sequence, Regional uplift inghappened in PI iocene has caused surface joints in limestones of Kiddle Kr.ocene.