Eğitim fakültesi öğretim elemanlarının bilgisayara yönelik tutumları
Faculty of education academic staff's attitudes towards computer
- Tez No: 161504
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ZAHİT DİRİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bilgisayar alanında meydana gelen gelişmeler, tüm alanları etkilediği gibi eğitim alanını da etkilemiştir. Bilgisayarlar eğitim-öğretim çalışmalarında kullanılmaya başlanılan önemli araçlar haline gelmişlerdir. Bilgisayar kullanımında en önemli faktörlerin başında bireylerin bilgisayara yönelik tutumları gelmektedir. Bu araştırma Eğitim Fakültesinde çalışan öğretim elemanlarının bilgisayara yönelik tutumlarını incelemeyi amaçlamaktadır. Veriler Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesinde bulunan 7 bölümde görev yapan 135 öğretim elemanından toplanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”ve“Bilgisayar Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde yüzde frekans, bağımsız örneklem t testi, varyans analizi Kruskal-Waliis testi kullanılmıştır. Yapılan istatistiksel testler sonucunda öğretim elemanlarının büyük bir kısmı bilgisayar kullanmayı bilmektedir.
Özet (Çeviri)
Developments in the computer technology has affected all the other areas as well as education. Computers have become one of the most important equipments in education. The attitudes of the individuals towards computers are the most crucial factors in using computers. The aim of this study is to investigate the attitude of the academic staff towards computers at Faculty of Education, Uludağ University. The sample of the study is 135 academic staff in 7 different departments at Faculty of Education, Uludağ University. To collect data a Personal Information Questionarie and Computer Attitude Scale ( the CAS) were used. For the statistical analysis of the data percentage, frequency, independent t-test, One Way ANOVA and Kruskal- Wallis were used. As a conclusion, it was found that most of the academic staff know how to use computers.