Çevirimiçi öğretmenlerin üstlenmeleri gereken roller ve sahip olmaları greken yeterlilikler (Anadolu Üniversitesi'nde bir uygulama örneği)
The roles and competencies of online teaching (an application at Anadolu University)
- Tez No: 124553
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CENGİZ HAKAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim İletişimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmada çevrimiçi öğretmenlerin çevrimiçi ortamda ders verirken ne tür rolleri üstlendikleri ve ne tür yeterliliklere sahip olduklarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda çevrimiçi ders veren öğretmenlerin üstlendikleri rollere ve sahip oldukları yeterliliklere ilişkin görüşleri alınmıştır. Sahip oldukları olanak, beceri ve tutumların ortak adına yeterlilik denilmiştir. Araştırma tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma kümesini Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği Programında çevrimiçi ders veren 20 öğretim elemanı oluşturmaktadır. Araştırmanın amacını gerçekleştirmeye yönelik veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan“Çevrimiçi Öğretmenlerin Üstlenmesi Gereken Roller ve Sahip Olmaları Gereken Yeterlilikler Anketi”aracılıyla 2003 yılı Nisan ayı içerisinde toplanmıştır. Verilerin istatistiksel çözümlemeleri“SPSS”programı (Statistical Program for Social Sciences) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre çevrimiçi ders veren öğretmenlerin üstlenmeye gerek gördükleri rollerin birçoğunu kendilerinin üstlenmediği ve sahip olunması gerektiğini düşündükleri yeterliliklerin pek çoğuna kendilerinin sahip olmadığı sonucu elde edilmiştir. Böylece öğretim elemanlarına çevrimiçi eğitimin doğasından haberdar olabilecekleri ve etkili bir biçimde çevrimiçi ders verebilmeleri için gerekli gördükleri yeterliliklerin kazandırabileceği bir eğitim önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study intends to identify the roles and competencies of the online teachers. In accordence with the aim of the study, online teachers were asked what kinds of roles they should adopt and what sorts of competencies they should have in order to facilitate the distant students' learning. The attitudes, skills and facilities of the online teachers are all called as“competencies.”The study has been conducted with a descriptive method. The study group has consisted 20 online teachers of Anadolu University Distance English Language Teaching Program (DELT). The data has been gathered by the researcher with a questionnaire called“The Roles of Online Teachers and Competencies for The Online Teachers.”The data was gathered in April, 2003. The statistical findings have been obtained via“SPSS”(Statistical Program for Social Sciences). The data of the research revealed that the online teachers do not take the roles which they find necessary to adopt in online medium, and they think they do not have the necessary competencies for online teaching. Thus, a training program via which the online teachers be recruited has been suggested.